KOMENTÁŘ: Všichni Němci nebyli nacisté, všichni Ukrajinci nebyli Banderovci a všichni Rusové nepodporují konflikt s Ukrajinou. Kolektivní vina jako cesta do pekla

KOMENTÁŘ: Všichni Němci nebyli nacisté, všichni Ukrajinci nebyli Banderovci a všichni Rusové nepodporují konflikt s Ukrajinou. Kolektivní vina jako cesta do pekla
Autor: Pedro Szekely, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Moskva
17 / 08 / 2022, 14:00

Stále více se v médiích hovoří o tom, zda zakázat Rusům to nebo ono. Ale vzpomeňme si, že Rusové žijící v ČR protestovali proti konfliktu na Ukrajině. A též Rusko je federace, takže podle zpráv v médiích perzekvovat Rusy nebo občany Ruské federace.

A které Rusy nebo občany Ruské federace? Lze přesně identifikovat pachatele válečných zločinů či ty, kteří nařídili, podporovali a financovali takovéto akce. Jak bylo uvedeno na internetu: „Je mi 21 let a chci žít,“ nebo zlatý Kremelský palác a „mně se nic nestane, jen pošlu stovky i tisíce dalších na smrt“.

Neříkejme Rusové, říkejme Vladimir Putin, Sergej Lavrov, Dmitrij Medveděv nebo Sergej Šojgu. Mnoho lidí zná v ČR etnické Rusy a ví, že to jsou skvělí lidé, pracovití a nesouhlasí s válkou jakéhokoliv typu. Stejně jako etničtí Ukrajinci nebo další, vše je o lidech, ne o národnosti.

Jakým způsobem lze tedy stabilizovat vztahy? Nikoliv kolektivní vinou, ale spoluprací s těmi, kteří chtějí spolupracovat. Krásný je výrok australského premiéra Anthonyho Albanese, který řekl směrem k migrantům: „přišli jste dle svobodné vůle do této země, jež má svou historii, náboženství a kulturu, pokud to neakceptujete, poskytneme vám svobodu rozhodování a jít kamkoliv jinam.“

A koloval na internetu i humorný komentář, že mnozí z islámských zemí utíkají před daným režimem, aby v cílové zemi chtěli nastolit režim, před kterým utekli. To je trochu dost bláznivé.

Jak tedy uchopit vztahy s národy a národnostmi. Dnes chce málokdo kriminalizovat Němce za koncentrační tábory, ani Rakušany, protože Hitler nebyl Němec ale Rakušan, Stalin nebyl Rus ale Gruzín, ale velmi rychle je dnes dána kolektivní vina Rusům za konflikt, s kterým z nich mnozí nesouhlasí a mnozí v něm zbytečně umírají.

V konfliktu jsou zapojeny národy a národnosti Ruské federace, tedy nejen Rusové, ale třeba i Čečenci. Ale to samé je na ukrajinské straně, tam bojují nejen Ukrajinci, ale i zahraniční žoldnéři, a i tam je více národností zapojených do konfliktu.

Takže bez generalizace: člověk není špatný, protože má nějakou národnost nebo že se někde narodil, je špatný, když dělá vědomě špatné věci. A jak již bylo řečeno dříve, je možno přesně identifikovat ty, kteří vydali rozhodnutí ke špatným věcem a pak lze najít ty, kteří prováděli krutosti atd. Ale rozhodně to není o národu a národnosti, je to o člověku.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace