KOMENTÁŘ: Výbuch ve Vrběticích je nesmírnou tragédií, stali jsme se však součástí něčeho, co se ve světě dělo a děje

KOMENTÁŘ: Výbuch ve Vrběticích je nesmírnou tragédií, stali jsme se však součástí něčeho, co se ve světě dělo a děje
Autor: Will Russell, flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Výbuch
30 / 04 / 2021, 14:30

Vrbětice, malá valašská víska, která se dostala do podvědomí nejenom občanům ČR, ale i celosvětově. Asi nejčastější slovní spojení vázané k vrbětické kauze je „státní terorismus“. Jedna parta tvrdí, že se jedná o státní terorismus, druhá parta, která má blíže k Rusku, se to snaží zlehčit a odvolává se na nedostatek důkazů.

Nejsem žádný odborník na mezinárodní právo a rozhodně nemíním rozebírat, jestli se jedná o státní terorismus, válečný akt nebo o obyčejný kriminální čin. Z mého pohledu je důležité, že agenti cizí zpravodajské služby provedli na cizím státním území čin, jehož následkem umírali lidé a vznikly milardové škody. Ale pro jednoduchost to budu nazývat státním terorismem.

Vzhledem k tomu, že věřím českým tajným službám i policii tak nemám důvod zpochybňovat, že to udělali příslušníci GRU. Ono je to i logické. Ve Vrběticích byly uskladněny zbraně, které měly být expedovány na Ukrajinu a pravděpodobně se tyto zbraně měly použít v bojích proti donbaským separatistům, kteří jsou podporování Rusy. Rusové rozhodně nechtějí, aby Ukrajinci byli dobře vyzbrojeni a způsobovali ztráty separatistům a ruským vojákům, kteří na Donbasu tráví dovolenou. Není to v jejich zájmu, naopak v jejich zájmu je, aby se tyto zbraně nikdy na Ukrajinu nedostaly. Takže se rozhodnou, aby v rámci ochrany svých národních zájmů tyto zbraně zlikvidovali.

To, že tuto akci provedou na území cizího suveréního státu, příliš neřeší. Staví své národní zájmy a svou bezpečnost nad mezinárodní právo. Nechci, aby to vyznělo jako moje obhajoba tohoto ruského činu. Ne, je to svinstvo, ale stalo se to. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že tak, jak se chovají Rusové, se chovají i jiné velmoci. Pokud Izrael zlikviduje iránského jaderného fyzika na území Iránu, je to také akt státního terorismu. Chrání svoje zájmy a použije Mossad k jejich obraně. Když Američané zlikvidují iránského generála na území Iráku, také chrání svoje zájmy, ale je to také akt státního terorismu. Výsledek je vždy stejný. Materiální škody a mrtví lidé. Záleží pouze na úhlu pohledu a na tom, jak se daná akce bude komentovat. Může se jednat o akt na obranu demokracie, nebo o agresi.

To, co se stalo ve Vrběticích, je nesmírná tragédie, při které umírali lidé, a došlo k obrovským materiálním škodám. Bohužel jsme se stali součástí něčeho, co se ve světě dělo, děje a dít bude. Velké mocnosti používají k prosazování svých zájmů zpravodajské služby a vždy se budou snažit zaonačit to tak, aby to vypadalo jako nehoda, nebo vina ukazovala na někoho třetího. Výsledek pak bude ovlivněn tím, jak budou zpravodajci šikovní, co vyjde najevo a následně kdo a jak to bude prezentovat navenek.

 

Autor: Lumír Němec

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace