Autor fotografie: Pixabay
České tajné služby varovaly vládní politiky, že v příštích měsících ruská propaganda využije zdroje a postupy úspěšné na Slovensku a začne je více zaměřovat na Česko. Větší zájem ruských trollů má souviset především s obrannou dohodou mezi ČR a USA. Jakou mají šanci na úspěch?
Dezinformace i konspirační teorie, které jsou nebezpečným nástrojem k ovlivňování veřejného mínění, se staly běžnou součástí našich životů. Odborné analýzy upozorňují na to, že pokud je někdo přesvědčen o pravdivosti konspirační teorie, jedná se o stav nezvratný a téměř jistě se nepodaří mu ji vyvrátit. Jak tvrdí studie irské University College Cork, většina metod používaných na vyvracení konspiračních teorií je neúčinná. Co funguje omezeně, je dlouhodobá podpora výuky kritického myšlení a analytického přístupu k hodnocení informací. Největší slabinou kritického myšlení, ověřování informací a jejich původuje však nedostatek času a také lidská lenost.
Množství dezinformací a konspiračních teorií ve společnosti je nepřímo úměrné důvěře společnosti v politiky a pravdivosti jimi poskytovaných informací. Jedním ze základních problémů české exekutivy je neschopnost strategické komunikace, resp. jakékoliv komunikace. A pokud navíc poskytuje informace nepravdivé, je to tragédie a současně živná půda pro všechny konspirátory a dezinformátory.
Na neschopnost politiků věcně komunikovat, navzájem se tolerovat a upozadit své osobní zájmy a nevraživosti před zájmy státu doplácí (a pravděpodobně i ve volbách doplatí) Slovensko. Na stav, který nastal ve slovenské společnosti, není potřeba ruských dezinformací a konspiračních teorií. Bylo by přitažené za vlasy tvrdit, že pan Fico je ruský agent. Bezpochyby je ale populistou, který je pro získání vlivu a moci ochoten poškodit celou slovenskou společnost. Že si přitom Rusko přihřeje svoji polévku, o tom není pochyb. I když má zcela jiné problémy a nepotřebuje se vlamovat do otevřených dveří. V České republice je situace obdobná.Za mizernou náladu ve společnosti a inklinaci k jednoduchým řešením nese zodpovědnost vláda, která neumí komunikovat a sráží dokonce i důvěru svých voličů tvrzeními typu „Slíbili jsme nezvyšovat daně a to děláme“. Reakce společnosti by nebyla tak kritická, kdyby vláda přiznala, že situace je velmi vážná. A jak se říká, za omluvu ještě nikomu pusa neupadla.
Co se týká schválení podepsané česko-americké smlouvy, to je vzhledem k rozložení sil v Parlamentu ČR téměř jistě formalitou. Bez ohledu na kritické hlasy společnosti proti vládě Petra Fialy se neposunuje voličská základna směrem k populistům nebo dokonce protisystémovým stranám. Z tohoto pohledu je varování tajných služeb spíše jejich vlastním zviditelněním. Neměli bychom však rezignovat na posilování informační gramotnosti a výuku kritického myšlení. Pro Rusy by totiž bylo skutečnou výhrou, kdyby Česká republika omezila finance na vzdělávání. Pak by byli nepoměrně úspěšnější.
Autor: Martin Svoboda