KOMENTÁŘ: Zavíráme školy kvůli koronaviru, kam ale půjdou maminky s dětmi? Do obchodních center

KOMENTÁŘ: Zavíráme školy kvůli koronaviru, kam ale půjdou maminky s dětmi? Do obchodních center
Autor fotografie: Boris-Jelinek (CC BY-SA 4.0)|Popisek: obchodní centrum
10 / 03 / 2020, 12:00

Koronavirus má za následky další zásadní kroky vlády. Akce nad 100 účastníků jsou zakázány, ruší se výuka na základních, středních školách a vyšších odborných školách. Stát zatím nerozhodl o uzavření obchodních center, tam ale mohou maminky s dětmi, které zůstanou doma, jít klidně na oběd. A podstupují zde přirozeně také riziko nákazy.

Stát se rozhodl učinit další opatření kvůli šíření koronaviru. S platností dnešních 18:00 jsou zakázány veřejné akce nad 100 účastníků. Dále se rozhodnutím Bezpečností rady státu od zítřka 11. března ruší výuka na základních, středních školách a vyšších odborných školách. Rozhodnutí je stanoveno na dobu neurčitou. Vysoké školy si mají samy rozhodnout, zde bude výuka přerušena. Pokud se týče dalších míst s velkou koncentrací lidí, jako například obchodní centra, vláda zatím neuvažuje o tom, že by byla uzavřena.

Zde se zastavme. Pokud se ruší výuka na školách, dá se to pochopit jako nezbytné preventivní opatření, nicméně obchodní centra a další veřejná místa zůstávají zatím otevřená, a právě tam hrozí kvůli vysoké koncentraci lidí také riziko nákazy. A možná ještě větší. Paradoxně, pokud zůstanou maminky s dětmi doma, vyrazí si například do obchodních center na oběd a riskují to, že se koronavirem mohou stejně nakazit. Mohou pak přirozeně nakazit i další členy rodiny, samozřejmě o ostatních návštěvnících obchodních center nemluvě, a může se logicky spustit dominový efekt.

Takže pokud chce být už vláda důsledná, tak ať zakáže také vstup do obchodních center a dalších míst, kde se koncentruje velká masa lidí. Je pochopitelné, že takový krok by byl svého druhu krajním, na druhé straně když slovy Andreje Babiše vláda nechce v žádném případě dopustit situaci v Itálii, ať tedy sáhne i k těmto konsekventním opatřením. 

Tagy článku