KOMENTÁŘ: Zemanův čučkař s metálem

KOMENTÁŘ: Zemanův čučkař s metálem
04 / 04 / 2019, 17:00

To zřejmě Miloše Zemana nepotěší - BIS totiž dostala od CIA prestižní ocenění navzdory tomu, že naše hlava státu označila BIS a její pracovníky za čučkaře.

Zeman označil BIS a její pracovníky za „čučkaře“, což je takový hezký, ale notně zastaralý termín pro žabaře a neschopné lidi. Šéf BIS Michal Koudelka dostal nyní v USA prestižní ocenění od CIA. USA si dlouhodobě cení služeb BIS, která patří k nejlepším ve svém oboru. A Američané to také náležitě ocenili vzdor prezidentovi Zemanovi.

Ten v prosinci minulého roku prohlásil o BIS, že jsou to čučkaři, protože vydali zprávu, že v ČR je zvýšená činnost ruských a čínských špionů. To, že se prezident dané země postaví v daný moment proti vlastní zpravodajské službě, je v deomokratickém státě jevem neobvyklým, a zde Zeman očividně přestřelil, byť nepochybně pravdu má v tom, že BIS se nemá ,,míchat" do toho, jakým způsobem se učí dějepis na školách.

Paušalizující odsudek služby, která má ve světě výborné jméno, tak nebyl ze strany Miloše Zemana vhodný a zbytečně rozčeřil politickou hladinu. Můžeme samozřejmě kritizovat dílčí kroky BIS, protože žádná zpravodajská či tajná služba není z logiky věci dokonalá, ale v případě BIS se mu ,,jeho čučkaři" vrátili jako bumerang, a to v negativním slova smyslu - od Američanů, jež si BIS velmi považují, a které si svého času snažil Zeman předcházet. 

Koudelka je již delší dobu v Zemanově nemilosti za to, že odmítl přistoupit na ruský výklad toho, že se u nás vyráběl jed novičok. To BIS odmítla a uvedla, že se pouze připravil v malém množství na testy. Koudelka však nebyl ,,za trest" nakonec povýšen Zemanem do generálské hodnosti. Hlava státu by měla ukázat v tomto případě větší velkorysost a nadhled, protože morálním vítězem celé ,,kauzy" novičok, která se zbytečně zpolitizovala, je právě Koudelka.

 

 

Tagy článku