KOMENTÁŘ: Zabíjel ,,zhulený", ale je nevinný. A co zodpovědnost soudce?

KOMENTÁŘ: Zabíjel ,,zhulený&quote;, ale je nevinný. A co zodpovědnost soudce?
Autor fotografie: pixabay.com
18 / 07 / 2019, 09:00

29letý imigrant z Mali Kabili Traoré zvlášť brutálním způsobem zabil 65letou židovskou ženu, která byla v Paříži jeho sousedkou. I když se Traoré k činu přiznal, soudce prohlásil, že ženu usmrtil v ,,akutním deliriu", způsobeném trvalým a nadměrným kouřením marihuany, a proto nenese kriminální zodpovědnost. Tím vlastně veřejnosti sdělil, že vraždu může spáchat pod vlivem nějaké drogy úplně každý, aniž by se pak provinil proti zákonu.

Nechce se tomu ani věřit, ale to je aktuálně případ, jenž hýbe Francií, a který vyvolal bouři nevole. Traoré je drogový dealer a konzument marihuany, za den prý vykouřil až 15 jointů. Před dvěma lety zabil svou sousedku, 65letou lékařku, kterou nejprve brutálním způsobem zbil a pak nebohou ženu vyhodil ze třetího patra jejího pařížského bytu.

A pohled soudce? Traoré nenese kriminální zodpovědnost, byl totiž v době spáchání činu v ,,marihuanovém rauši". Dlouhodobá konzumace drog navíc měla mít následky na mentální a rozpoznávací funkce Traorého, a ten nyní stráví roky v psychiatrickém zařízení. Že to zní jako nepovedený vtip? Nikoliv, to je realita.

Je třeba si tak položit otázku, jestli by soudce, a to nejen v našich podmínkách, měl mít pouze časově omezený mandát, který by se mu neprodloužil v případě, že by učinil nějaký vážný profesní přešlap, jako například v případě zavražděné francouzské ženy. Protože zmíněná kauza je bohužel precedentem, který veřejnosti sděluje, že i za jasně prokázanou vraždu se nemusí jít pykat do vězení, ale dá se ospravedlnit.

Vražda je vraždou, a nic na tom nemá měnit fakt, že pachatel byl v drogovém či alkoholovém opojení. Podle stejné logiky by se mohl někdo záměrně opít či zdrogovat a pak někoho třeba v pomstě zabít, aniž by byl podle práva odsouzen. To by pak vážně a možná nevratně podkopalo důvěru společnosti v právní systém a spravedlnost jako takovou, což je samozřejmě špatně. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace