Autor fotografie: pixabay.com
29letý imigrant z Mali Kabili Traoré zvlášť brutálním způsobem zabil 65letou židovskou ženu, která byla v Paříži jeho sousedkou. I když se Traoré k činu přiznal, soudce prohlásil, že ženu usmrtil v ,,akutním deliriu", způsobeném trvalým a nadměrným kouřením marihuany, a proto nenese kriminální zodpovědnost. Tím vlastně veřejnosti sdělil, že vraždu může spáchat pod vlivem nějaké drogy úplně každý, aniž by se pak provinil proti zákonu.
Nechce se tomu ani věřit, ale to je aktuálně případ, jenž hýbe Francií, a který vyvolal bouři nevole. Traoré je drogový dealer a konzument marihuany, za den prý vykouřil až 15 jointů. Před dvěma lety zabil svou sousedku, 65letou lékařku, kterou nejprve brutálním způsobem zbil a pak nebohou ženu vyhodil ze třetího patra jejího pařížského bytu.
A pohled soudce? Traoré nenese kriminální zodpovědnost, byl totiž v době spáchání činu v ,,marihuanovém rauši". Dlouhodobá konzumace drog navíc měla mít následky na mentální a rozpoznávací funkce Traorého, a ten nyní stráví roky v psychiatrickém zařízení. Že to zní jako nepovedený vtip? Nikoliv, to je realita.
Je třeba si tak položit otázku, jestli by soudce, a to nejen v našich podmínkách, měl mít pouze časově omezený mandát, který by se mu neprodloužil v případě, že by učinil nějaký vážný profesní přešlap, jako například v případě zavražděné francouzské ženy. Protože zmíněná kauza je bohužel precedentem, který veřejnosti sděluje, že i za jasně prokázanou vraždu se nemusí jít pykat do vězení, ale dá se ospravedlnit.
Vražda je vraždou, a nic na tom nemá měnit fakt, že pachatel byl v drogovém či alkoholovém opojení. Podle stejné logiky by se mohl někdo záměrně opít či zdrogovat a pak někoho třeba v pomstě zabít, aniž by byl podle práva odsouzen. To by pak vážně a možná nevratně podkopalo důvěru společnosti v právní systém a spravedlnost jako takovou, což je samozřejmě špatně.