Popisek: Korunní princ Mohamed bin Salmán
Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán, který pravděpodobně stál za smrtí opozičního novináře Džmála Chašúkdžího, přišel o část svých pravomocí. Je to důsledek toho, že se mladý princ mocensky až příliš ,,utrhl ze řetězu".
Nyní je jasné, že Mohamed bin Salmán měl dvě tváře - jedna byla vlídná a reformní, která byla určena především pro Západ, druhá byla zlá a tvrdě represivní. I když se zdá, že v Saúdské Arábii se blýská na lepší časy, co se týče lidských práv či práv žen, kritika režimu se vždy trestala. A stačí k tomu třeba i zdánlivě nevinné tweety opozičních novinářů, kteří stačili emigrovat ze Saúdské Arábie, nebo jsou trvale nezvěstní a už je nikdo nikdy nenajde.
Bin Salmán si sice pěstoval image vstřícného politika vůči Západu a hlavně svému spojenci USA, nicméně i on, jak už to v konzervativní absolutní monarchii chodí, řídí hlavně mocenskými ohledy. Chladně pragmatické vnímání moci bina Salmána je zřejmé i z toho, že s největší pravděpodobností pro něho pracovalo speciálně vycvičené komando, které provádělo operace za účelem likvidace či únosů nepohodlných oponentů saúdského režimu.
Po vraždě Chášukdžího se však změnil postoj k němu i ze strany jeho otce, krále Salmána, protože chladnokrevná likvidace nepohodlného novináře navíc na diplomatické půde má přirozeně dalekosáhlé politické i ekonomické důsledky. Strhává tak na druhé straně reformní fasádu země, kterou se mladý princ zašťituje hlavně navenek. Následník trůnu byl tak zbaven části svých pravomocí a jeho otec, kterému už došla trpělivost, jej ,,naneurčito" odstavil z důležitých rozhodovacích procesů.
,,Zkrocení" ambiciózního prince však mělo přijít už předtím, než došlo k vraždě Chášukdžího, protože nyní si Saúdská Arábie musí vypít velmi hořký kalich nedůvěry nejen ze strany Západu, ale také velkých investorů či mezinárodních organizací.