KOMENTÁŘ: Zkrocení zlého prince

KOMENTÁŘ: Zkrocení zlého prince
Popisek: Korunní princ Mohamed bin Salmán
01 / 04 / 2019, 12:30

Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán, který pravděpodobně stál za smrtí opozičního novináře Džmála Chašúkdžího, přišel o část svých pravomocí. Je to důsledek toho, že se mladý princ mocensky až příliš ,,utrhl ze řetězu".

Nyní je jasné, že Mohamed bin Salmán měl dvě tváře - jedna byla vlídná a reformní, která byla určena především pro Západ, druhá byla zlá a tvrdě represivní. I když se zdá, že v Saúdské Arábii se blýská na lepší časy, co se týče lidských práv či práv žen, kritika režimu se vždy trestala. A stačí k tomu třeba i zdánlivě nevinné tweety opozičních novinářů, kteří stačili emigrovat ze Saúdské Arábie, nebo jsou trvale nezvěstní a už je nikdo nikdy nenajde.

Bin Salmán si sice pěstoval image vstřícného politika vůči Západu a hlavně svému spojenci USA, nicméně i on, jak už to v konzervativní absolutní monarchii chodí, řídí hlavně mocenskými ohledy. Chladně pragmatické vnímání moci bina Salmána je zřejmé i z toho, že s největší pravděpodobností pro něho pracovalo speciálně vycvičené komando, které provádělo operace za účelem likvidace či únosů nepohodlných oponentů saúdského režimu.

Po vraždě Chášukdžího se však změnil postoj k němu i ze strany jeho otce, krále Salmána, protože chladnokrevná likvidace nepohodlného novináře navíc na diplomatické půde má přirozeně dalekosáhlé politické i ekonomické důsledky. Strhává tak na druhé straně reformní fasádu země, kterou se mladý princ zašťituje hlavně navenek. Následník trůnu byl tak zbaven části svých pravomocí a jeho otec, kterému už došla trpělivost, jej ,,naneurčito" odstavil z důležitých rozhodovacích procesů.

,,Zkrocení" ambiciózního prince však mělo přijít už předtím, než došlo k vraždě Chášukdžího, protože nyní si Saúdská Arábie musí vypít velmi hořký kalich nedůvěry nejen ze strany Západu, ale také velkých investorů či mezinárodních organizací.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace