KOMENTÁŘ: Změna ve vedení Policie ČR v souvislosti s nástupem nového ministra je nešťastná - povinné očkování je politikum a policie má být apolitická

KOMENTÁŘ: Změna ve vedení Policie ČR v souvislosti s nástupem nového ministra je nešťastná - povinné očkování je politikum a policie má být apolitická
Autor fotografie: Policie ČR, policie.cz|Popisek: Policejní prezident Jan Švejdar
05 / 01 / 2022, 11:00

Oznámený odchod policejního prezidenta Jana Švejdara provázejí určité rozpaky, a není se příliš čemu divit. Policie je v ideálním případě přísně apolitická. A jestliže v uplynulých dvou a zejména posledním období do některých formálně apolitických a nezávislých státních institucí politika prorostla, nebo panoval alespoň takový dojem, policii se dařilo, i díky Janu Švejdarovi, který ji vede od prosince 2018, těmto trendům či dojmům odolávat. Je smutné, pokud k zásadní změně v čele policejního sboru dochází v jasné souvislosti s vývojem na politické scéně. Zejména proto, že se nelze vyhnout pocitu, že genmjr. Švejdar neodchází z důvodu, že by měl své působení za završené, vytčené úkoly za splněné. Došlo k dosud nepopsanému nesouladu mezi představami jeho a představami nového ministra vnitra.

Otevřené vysvětlení, k čemu mezi tehdy designovaným ministrem vnitra a policejním prezidentem Švejdarem začátkem prosince na jejich schůzce došlo, chybí, a Vít Rakušan se k němu odmítá vyjadřovat. Nejde přitom o běžnou otázku personální změny, jaké při nástupu nové administrativy probíhají podle očekávání. Role policejního prezidenta v oblasti bezpečnosti a s výrazným přesahem do oblasti spravedlnosti je významná, a lze připomenout například situaci z roku 2010, kdy spor o hodnocení výkonu policejního prezidenta Oldřicha Martinů v kombinaci se změnou zákona z roku 2007, podle níž nebylo snadné, resp. možné policejního prezidenta odvolat, vedl k napětí ve vládní koalici.

"Dospěl jsem k názoru, že moje další setrvání ve funkci není žádoucí a zbytečně by komplikovalo věcné řešení současných policejních a bezpečnostních témat. Učinit toto rozhodnutí pro mne bylo v osobní rovině těžké, profesně však bylo nevyhnutelné," komentoval situaci odcházející policejní prezident Švejdar v prosinci. Z čela policie odchází na počátku funkčního období nového ministra vnitra člověk, který dokázal roky odolávat dvojici Babiš-Hamáček.

Podle Respektu bylo jedním z hlavních problémů mezi Vítem Rakušanem a Janem Švejdarem množství neočkovaných policistů, kterých má být přibližně 10 tisíc. V poněkud stavově předimenzované české policii (při přepočtu na obyvatele patří k největším sborům v Evropě) to představuje čtvrtinu. Pokud jde skutečně mj. o tento problém, možná zde ministr vnitra trochu předběhl dobu. V neděli 2. ledna zopakoval v debatě na Primě premiér Fiala, že není zastáncem povinného očkování, a "u profesních skupin je na debatě, zda ho nezavést. Naprostá většina zemí ale nejde cestou povinného očkování." Probíhá o tom tedy diskuse, ale na ministerstvu vnitra možná již došlo v této věci ke sporu, jehož jádrem je předchozí vládou nařízená povinnost, jíž nové vedení ministerstva celkem bez diskuse převzalo za svou.

"Ta první schůzka - byť pan ministr ještě nebyl ve funkci - proběhla myslím 7. 12. Já jsem z vyjádření pana ministra pochopil, že současná vláda i on chtějí změnu na pozici policejního prezidenta," řekl v prosinci Švejdar. Očkování přímo nezmínil, ale dodal, že policii nečeká snadná doba, a nechce být záminkou k její dehonestaci. Na takové vyjádření případný střet o povinném očkování policistů pasuje. Vzhledem k výše uvedenému vyjádření premiéra by bylo ovšem krajně nešťastné, kdyby odborně dobře hodnocený policejní prezident, pod jehož vedením policie mj. stabilně v náročných podmínkách přispívá k odpovědi na pandemii koronaviru, a který zřetelně má chuť ve své práci pokračovat, odcházel pro nesouhlas s přístupem nastupujícího ministra vnitra k otázce povinného očkování. Přístupem, který by nový ministr vnitra neměl definitivně vydiskutovaný s premiérem.

Kostky jsou nicméně vrženy, rezignace oznámena a Švejdar v březnu odejde nejen z postu policejního prezidenta, ale po desítkách let také ze služebního poměru u policie vůbec. A to dva roky před dokončením pětiletého mandátu. Otázka jmenování jeho nástupce se může stát pro vládní koalici s ohledem na okolnosti zbytečným bolavým místem a umělým problémem navíc.

Tagy článku