Autor fotografie: Anthony Quintano, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Šinzó Abe
Japonský dlouholetý expremiér Šinzó Abe byl při předvolební kampani zavražděn střelnou zbraní. Japonsko se doposud v návaznosti na druhou světovou válku prezentovalo jako pacifistická společnost. Některé druhy zbraňových systémů jsou ozbrojeným silám zapovězeny a volný prodej střelných zbraní jako třeba v USA je nemyslitelný.
Ozbrojené síly jsou pojmenovány „Síly sebeobrany“ a jejich nasazení v zahraničních operacích je v podstatě nemožné, i když již došlo k výjimkám v rámci boje proti terorismu. Ale obecně Japonsko nebylo policejním státem ani militantní zemí. Jenže vražda expremiéra svědčí o určité militarizaci a radikalizaci společnosti.
Severní Korea rozvíjí jaderný program a balistickými střelami víří vody oceánu až za Japonskem. Čína zbrojí na všech frontách, podporuje KLDR a ohrožuje Taiwan a je mimořádně aktivní ve Žlutém moři. Rusko modernizuje Pacifickou flotilu především v ponorkovém loďstvu, Austrálie se rozhodla pro jaderné ponorky a Thajsko chce nahradit letouny Gripen stíhači F-35.
Japonsko je závislé na importu surovin a exportu produktů, Jenže situace v regionu se posunuje od špatné k ještě horší, což ohrožuje japonskou soběstačnost, a z USA je to daleko. A nyní vypukly i vnitrostátní problémy.
Vraždy politiků se odehrávaly především v 19. století a pak ve třicátých letech 20. století, tedy před vypuknutím války. V moderní době jsou zadokumentovány tři případy, ale v prvních dvou případech se jednalo o lokální politiky, pouze Šinzó Abe byl premiérem a kandidoval opět.
Inedžiro Asanuma (27. prosinec 1898–12. říjen 1960)
Kóki Išii (6. listopadu 1940–25. říjen 2002)
Šinzó Abe (21. září 1954–8. červenec 2022)
Nyní je otázkou, jak japonská vláda a společnost zareaguje. Odstraní omezení v rámci nasazení ozbrojených sil proti vnějšímu nepříteli a zároveň zavede restrikce na japonských ostrovech k eliminaci interních problémů? Samozřejmě funguje pašování a Jakuza (mafie) je pojem se značným vlivem. Ale vládou řízené „utahování šroubů“ musí být velmi pečlivě kalkulováno. Japonci spíš budou akceptovat rozvoj ozbrojených sil než omezení osobní svobody. A i mafie má dosah do vysokých pater lokální či celostátní politiky.
Takže lze v Japonsku očekávat určité změny jak v obraně, tak vnitrostátní bezpečnosti, ale samozřejmě budou mít vliv i volby a politická prohlášení – v prvopočátku. A též další země regionu budou reagovat na japonské aktivity, některé jako KLDR to vezmou za důvod k dalšímu zbrojení, což vyvolá reakci třeba Jižní Koreje, další budou pozorně sledovat a připravovat si plány a zásoby. Vražda rakouského mocnáře odstartovala světovou válku. Co způsobí vražda japonského expremiéra?