Komerční výrobce dronů vypíná své stroje na území IS

Komerční výrobce dronů vypíná své stroje na území IS
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: dron DJI
08 / 05 / 2017, 18:00

Aktualizovaný software zavádí bezletové zóny v Iráku a Sýrii.

Čínská společnost DJI, největší světový výrobce komerčních dronů, vydala softwarovou aktualizaci, která má zabránit fungování jejích strojů na rozsáhlých územích Iráku a Sýrie. Zejména má znemožnit Islámskému státu, aby je používal ke shazování bomb s upravenými drony „ze skladu“.

Softwarový geofencing je běžný, většinou je jeho cílem zabránit tomu, aby drony létaly v přesně určených oblastech, jako jsou letiště. Nicméně toto je zatím největší akce a první přímo zaměřená na to, aby se zabránilo využívání dronů pro provizorní vojenské účely.

USA daly v obavách o zneužití dronů v minulosti najevo, že je potřeba investovat do zbraní speciálně zaměřených proti dronům, protože IS vyvíjí již delší dobu snahu používat drony ke shazování bomb nebo sebevražedným útokům proti silám v Iráku i Sýrii, a někdy tím způsobuje ztráty na životě.

I když tato softwarová aktualizace zamezuje obsluze dronů přístup k ovládání komerčních dronů v boji, není zcela jasné, že software takové operaci efektivně zabrání, nebo bude vyžadovat jako obsluhu někoho z IS či kohokoli jiného, kdo se pokusí technicky proniknout do zařízení.

 

Zdroj: news.antiwar.com

Tagy článku