Komisař OSN pro lidská práva: "Nevolte Trumpa"

Komisař OSN pro lidská práva: &quote;Nevolte Trumpa&quote;
12 / 10 / 2016, 15:15

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Husajn dnes varoval před zvolením Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta.

Ženeva 12. října (ČTK) - V Ženevě novinářům řekl, že dostane-li se republikánský kandidát do Bílého domu, "bude to z mezinárodního hlediska nebezpečné".

"Bude-li Donald Trump zvolen, pak na základě toho, co už řekl, je nepochybné, že bude z mezinárodního hlediska nebezpečný," řekl Husajn na tiskové konferenci. Trumpovy výroky o menšinách a o užití mučení zakázaného mezinárodním právem jsou podle jordánského diplomata "hluboce znepokojivé a pobuřující".

Husajn kritizoval Trumpa už dřív, za což si vysloužil odsudky některých diplomatů. Šéf ruského zastoupení v OSN Vitalij Čurkin prohlásil, že komisař by neměl kritizovat zahraničí státníky ani cizí vlády. Nedávno Husajn kritizoval mimo jiné českého prezidenta Miloše Zemana za jeho výroky k uprchlíkům.

"Nehodlám se vměšovat do žádné politické kampaně v kterékoli zemi," reagoval dnes na kritiku Husajn. "Pokud ale mohou pronesené výroky vést například k mučení zakázaného mezinárodními konvencemi nebo pokud se zaměřují na menšiny a na poškozování jejich práv, pak je povinností to říct. Mnoho Trumpových výroků tímto směrem míří, což považuji za hluboce znepokojivé a pobuřující," dodal.

Tagy článku