Komise pro hybridní hrozby začíná pracovat, je třeba zaměřit pozornost na podzimní krajské volby, říká poslanec Robert Králíček

Komise pro hybridní hrozby začíná pracovat, je třeba zaměřit pozornost na podzimní krajské volby, říká poslanec Robert Králíček
Popisek: Robert Králíček
30 / 07 / 2020, 11:00

Ustavená stálá komise pro hybridní hrozby napne podle jednoho z jejích iniciátorů poslance Roberta Králíčka svou pozornost v nejbližší době na podzimní krajské volby a rizika s nimi spojená.

O vzniku komise pro hybridní hrozby se poměrně dlouho hovořilo nejen mezi politiky, ale také zainteresovanými odborníky. V červnu tohoto roku bylo parlamentem schváleno zřízení stálé komise pro hybridní hrozby, která je reakcí na zvyšující se riziko tohoto typu.

Návrh na vznik 9členné komise představil poslanec za hnutí ANO Robert Králíček, který patřil k nejaktivnějším politikům, co se týče ustavení tohoto orgánu. Zřízení komise pak podpořily všechny politické strany zastoupené v parlamentu až na KSČM. Ta má přesto v komisi svého člena. Předseda komise bude zvolen v září a s největší pravděpodobností se jím stane právě Králíček.

Na hybridní hrozby dlouhodobě upozorňuje Bezpečnostní informační služba (BIS). Projevují se aktivitami ruských, čínských nebo třeba íránských zpravodajských služeb, kybernetickými útoky na veřejné instituce, jejichž cílem je získávání informací šířením cílených dezinformací. Hrozba hybridních hrozeb postupně zesiluje v globálním měřítku a zřízení zmíněné komise je v českých podmínkách pouze prvním krokem.

Důležité v tomto ohledu pak bude vypracování strategie ČR pro hybridní hrozby, kterou bude mít na starost ministerstvo obrany. Ministr obrany Lubomír Metnar sdělil, že se na ní pracuje, nicméně rezort její vypracování dostal za úkol již v roce 2016. Podle Metnara by mohla být strategie hotová do konce roku.

Jak uvedl poslanec Robert Králíček pro Radiožurnál, právě ustavená komise se zaměří na aktuální problematiky - hlavně nadcházející podzimní krajské volby. „Krajské volby mohou být zajímavé z pohledu hybridních hrozeb, protože mluvíme o dostavbách jaderných elektráren, mluvíme o aukci 5G sítí, a to jsou věci, kde některé státy mohou mít zájem ovlivnit mínění v České republice. Takže určitě budeme reagovat na vzniklé kauzy, které se mohou objevit v rámci krajských voleb,“ řekl pro Radiožurnál Králíček.

Po půl roce činnosti vydá komise zprávu s konkrétními doporučeními pro větší odolnost ČR proti hybridním hrozbám. Podle Králíčka je zřízení komise sice důležitým krokem, na druhé straně ČR potřebuje takovou instituci, kde by se hybridní hrozby řešily na úrovni státu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace