Kommersant: Rusko vydá do roku 2027 na armádu 19 bilionů rublů

Kommersant: Rusko vydá do roku 2027 na armádu 19 bilionů rublů
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: voják
18 / 12 / 2017, 11:30

Ruský prezident Vladimir Putin má na stole definitivní plán vojenských výdajů na příštích deset let, který nejspíš podepíše během tohoto týdne. Oznámil to dnes list Kommersant. Rusko bude podle něj v příští dekádě do armády investovat zhruba 19 bilionů rublů (sedm bilionů korun). Další bilion dostanou ozbrojené síly na budování infrastruktury.

Dokument podle ruského listu experti ministerstva obrany připravovali tři roky. Původně měl plán přezbrojení armády začít v roce 2016, neutěšená finanční situace vyvolaná pádem cen ropy a západními sankcemi ale jeho spuštění zdržela. Ruské hospodářství podle Kommersantu sice stále není v dobrém stavu, nicméně vzhledem k politické situaci ve světě se Kreml rozhodl vojenský program zahájit.

Předchozí desetiletý program přezbrojení na léta 2011-20, který se s nynějším částečně překrývá, počítal s vojenskými výdaji ve zhruba stejné výši. První ruský plán armádního přezbrojení, který Kreml realizoval v letech 2001-10, stanovil výši výdajů na obranu na 2,5 bilionu rublů.

Prioritou ruských ozbrojených sil bude v příštích deseti letech jaderný arzenál, výroba nových vysoce přesných zbraní a vývoj takzvaných hyperzvukových zbraní, zejména superrychlých raket schopných nahradit perspektivně nynější mezikontinentální balistické rakety.

Ruský jaderný arzenál by se v příští dekádě měl rozšířit o nové strategické rakety Rubež a Sarmat. Pozemní vojska by měla dostat nové systémy protiraketové obrany S-500 a Buk-3M, tanky a obrněné transportéry. Důraz bude podle Kommersantu kladen na adaptaci zbrojních systémů na arktické podmínky.

Letectvo nakoupí víceúčelové stíhací letouny Su-30SM a Su-35, stíhačky MiG-35, frontové bombardéry Su-34 a strategické bombardéry Tu-260M2. Pokračovat mají práce na vývoji bojového letadla s kolmým startem a bezpilotních aparátů. Ruské vojenské námořnictvo má dostat nové strategické jaderné ponorky třídy Borej, pokračovat bude výroba křídlatých raket Kalibr.

Ostatní ruské ozbrojené složky, tedy vojska ministerstva vnitra a Ruská garda a rovněž výzvědné služby FSB a SVR, dostanou v příštích deseti letech celkem tři biliony rublů, napsal Kommersant.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku