Komu slouží islamofobní nálady ve společnosti?

Komu slouží islamofobní nálady ve společnosti?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
25 / 01 / 2015, 20:00

25.1.2015 / Ještě před rokem nám muslimové a islám nijak nevadili. Vlna populismu je tady....

Parlamentní listy dnes zveřejnily článek politologa Bohumila Doležala "Boj proti islámu jede podle osvědčeného mustru. Politolog Doležal ukazuje, komu to slouží. Zemi, které bychom se měli bát nejvíce" Ten, mimo jiné uvádí:

"Vymezujete se proti někomu, kdo tady vlastně není. Je to kvůli tomu, že to frčí na Západě, že se to tady některým lidem hodí jako politický klacek a že se to může hodit i silám z 'blízkého zahraničí',“ shrnul důvody protiislámských demonstrací ParlamentnímListům.cz.

Muslimové nejsou v Česku problémem, vždyť jejich počet je kolem čtyř tisíc...nicméně jejich snahy o výuku islámu na školách jsou zřejmé, o tom jsme psali už zde

Včera jsme v článku "Nestavme se proti Rusku, protože...." zveřejnili názor dalšího politologa Petra Robejška (zdroj: Deník.cz), který mj. uvedl:

Osobně mám mezi muslimy dobré známé a klidně budu souhlasit s tím, že 99 procent muslimů jsou fajn lidé, s nimiž se dá bezproblémově vyjít. Ale oni sami si musejí uvědomit, že jejich náboženství obsahuje expanzivní složku. 

A pro úplnost odkazujeme na článek filozofa Antonína Baudyše, zveřejněný 17. ledna v Parlamentních listech ("Filozof Baudyš odhalil, jaké podivnosti vidí za masakrem v Paříži. A tajné služby prý mají co vysvětlovat"). Ten zase na otázku "Stane se boj s terorismem záminkou k dalším zásahům do soukromí?" odpověděl:

„Tajné služby by měly nejdříve vysvětlit, jak je možné, že tři z pěti pachatelů zadržených po útoku v roce 2004 na nádraží Atocha v Madridu, byli následně dohledáni jako policejní důvěrníci. Také by tajné služby mohly konečně vysvětlit, proč varovaly před Saddámovými zbraněmi hromadného ničení, když se dodnes, 13 let po dobytí v Iráku nenašly. Zatáhly nás do války, nemluvě o tom, že jsme ji prohráli,“ poukazuje Baudyš. A dodává, že by od tajných služeb ocenil jakýkoli důkaz o tom, že zastřelení pachatelé v Paříži, byly stejné osoby, které vystřílely Charlie Hebdo.
„Můj dojem náhodného pozorovatele mi říká, že chrabře dopadli a záměrně zabili nějaké nešťastníky z Afriky. Na videu se přitom zjevně pohybují trénovaní profesionálové v kuklách. Na jiném videu pořízeném ze střechy redakce Charlie Hebdo si po ulici pobíhají policisté společně se zakuklenci. Na liduprázdné ulici v rušné Paříži, ve které najednou nejezdila ani žádná auta. Policisté v uniformách i v civilu si mezitím v klidu textují na střeše. Nakonec se i tato akce ukazuje být organizačně zpackaná, stejně jako 11. září,“ konstatoval Antonín Baudyš, který se netají dlouhodobě tím, že nevěří ani oficiálním verzím vysvětlení toho, co se při útocích na WTC v roce 2001 opravdu stalo.

K islamofobním náladám ve společnosti určitě nepřispějí články s polopravdami bez ověření zdrojů, jako například tento: "Švédsko: Dvanáctiletý chlapec byl surově zbit Araby kvůli barvě očí" ze kterého nezjistíte, kdo zprávu zveřejnil jako první a zda je vůbec pravdivá...a když se k článku přidá nesouvisející fotografie (na které není chlapec, ale dívka, kterou napadli psi...)

Takže zbývá se zeptat - CUI BONO? Kdo má prospěch z podobných nálad ve společnosti? Politici? Tajné služby? Nebo velmoci? Kdo? A proč?

 

 

Tagy článku