Komunista v kapitalistickém balení. Vojtěch Filip se spojí i s ,,třídním" nepřítelem, jen aby zachránil svou pozici

Komunista v kapitalistickém balení. Vojtěch Filip se spojí i s ,,třídním&quote; nepřítelem, jen aby zachránil svou pozici
Popisek: Vojtěch Filip
19 / 04 / 2018, 14:00

Vojtěch Filip, který již od roku 2005 vede KSČ, bude 21. dubna v Nymburku obhajovat na sjezdu KSČ předsednické křeslo.

Komunisté, kteří v parlamentních volbách propadli, významným způsobem promlouvají do složení příští vlády. Bez jejich hlasů jen těžko vznikne proponovaná menšinová vláda ČSSD a ANO.

psali jsme: Past na Babiše má název SPD a KSČM

Předseda KSČM, který by za normálních okolností po tragickém výsledku odstoupil, však hraje o nejvyšší stranickou funkci, a tak se snaží vlastně pro svou stranu z minima vytěžit maximum, aby nadcházející sjezd politicky ,,přežil", a rozhodl se za tímto účelem spojit s kapitalistou Andrejem Babišem. Ten představuje podle komunistické doktriny (která však již dávno vyčpěla a nastoupil bezbřehý pragmatismus) třídního nepřítele, proti kterému musí KSČM přece bojovat. To však za opět za normálních okolností. Filip navíc zvyšuje cenu KSČM, když například prohlásil, že nemusí podpořit vládu, protože Babišův kabinet souhlasil s útokem západních spojenců na Sýrii.

Pokud by se ANO s ČSSD nakonec domluvilo na vládní spolupráci, musí se samozřejmě dohodnout s KSČM, která si v podstatě může diktovat podmínky, které chce. A v praxi už to ukazuje kádrováním jednotlivých ministrů.

psali jsme: Trpké odcházení pana S.

Na druhé straně je jasné, že pokud se nepodaří dojednat menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM, předstoupí Filip na sjezdu před delegáty s prázdnýma rukama a pravděpodobně skončí. A to za žádnou cenu nechce. Potom by totiž mohla stranu ovládnout mladší garnitura třeba v čele s europoslankyní Kateřinou Konečnou, což by zejména pro některé skalní stalinisty nebyla vůbec dobrá zpráva.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.