Komunisté v záři reflektorů. I přes volební debakl mohou rozhodnout o dalším osudu vlády

Komunisté v záři reflektorů. I přes volební debakl mohou rozhodnout o dalším osudu vlády
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Vojtěch Filip
28 / 12 / 2017, 09:00

I když komunisté utrpěli v parlamentních volbách debakl, jsou nyní jakýmsi jazýčkem na vahách. Na nich může záležet, zda v prvním pokusu získá Babišova vláda důvěru.

KSČM sice získala v proběhnuvších parlamentních volbách jen 7% hlasů, to však nemění nic na tom, že poslanci této strany mohou být klíčovým článkem, který pomůže Babišově vládě získat důvěru již v prvním kole. A to i přesto, že Andrej Babiš KSČM odčerpal značnou část jejích hlasů a protestní stranou se místo komunistů stalo ANO.

Předseda KSČM nikterak překvapivě prohlásil záhy po volbách, že strana může v hlasování o důvěře vlády dát Babišově kabinetu svou podporu. Samozřejmě by to nebylo v tomto případě zadarmo a komunisté by zcela jistě požadovali prosazení do programu Babišovy vlády některé své priority a dále ,,teplá" místečka ve státní správě. Tak je tomu ostatně vždy.

 psali jsme: Jak jde dohromady komunismus a demokracie? Soudružka Semelová ráda vysvětlí

Nicméně jakkoliv politologové nevěří, že Babišova vláda nezíská v prvním kole důvěru, opak může být pravdou. Pokud komunisté vládu skutečně podpoří a učiní tak i sociální demokraté, kteří to rovněž nevyloučili, vláda získá důvěru již v prvním kole. Sociální demokracie se taktéž vzpamatovává z debaklu, který utrpěla ve volbách a někteří její činitelé volají potom, aby Babišův kabinet ČSSD podpořila, nebo dokonce do něj přímo vstoupila, protože v opozici bude ještě neviditelnější. To je jistě relevantní úvaha, která však nepočítá s tím, že i kdyby ČSSD vstoupila do Babišovy vlády, tak za čtyři roky může dopadnout ještě hůř než nyní, protože všechny podstatné úspěchy Sobotkovy vlády si přivlastnilo zručným politickým marketingem právě ANO.

psali jsme: Dědictví Velké říjnové socialistické revoluce? Potoky krve a miliony mrtvých

Komunisté se každopádně tak stávají místo ,,tradičních" lidovců důležitým jazýčkem na vahách a svou pozici si po 28 letech po sametové revoluci náležitě ,,užívají". Nyní je na ně totiž upřena záře reflektorů. A Babiš s nimi komunikovat v této fázi prostě musí. Pokud by jeho vládu skutečně komunisté podpořili, stačilo by, aby se připojila ČSSD nebo 8 poslanců napříč Poslaneckou sněmovnou, a vláda projde hned napoprvé.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace