Koncern Kalašnikov pracuje na autonomním zbraňovém systému s umělou inteligencí

Koncern Kalašnikov pracuje na autonomním zbraňovém systému s umělou inteligencí
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: autonomní bojový systém
22 / 07 / 2017, 10:15

Koncern Kalašnikov pracuje na autonomním robotickém systému, u něhož bude hrát důležitou roli umělá inteligence

Zbrojařský gigant vyvíjí autonomní zbraňový systém, který se může ,,sám" rozhodnout, jestli na cíl vystřelit či nikoliv. Klíčovou roli pak bude hrát umělá inteligence.

Podle Koncernu Kalašnikov bude bojový modul vybaven kulometem o ráži 7,62 mm. Bude moci používat konvenční, zápalné náboje či střelivo, které pronikne nepřátelským  brněním až na vzdálenost 1500 metrů. K počítačovému systému bude připojena také kamera.  

psali jsme: VIDEO: Americké námořnictvo vyzkoušelo laserového ,,zabijáka dronů"

Autonomní zbraňový systém bude používat moderní neurální síťové technologie, které mu umožní potenciální cíle a rozhodovat, zda má na ně střílet či nikoliv.

Zatím ale není jasné, podle jakého ,,klíče" bude robotický systém identifikovat, kdo je útočník a kdo naopak ne. Podstatnou součástí neurální síťové technologie bude schopnost se učit od předchozích chyb. Neurální sítě jsou počítačové systémy, které se učí podobně jako mozky zvířat od daného příkladu a znalosti získané učením pak používají k tomu, aby samy činily určitá rozhodnutí. Špatná rozhodnutí systému pak mohou mít samozřejmě nedozírné dopady v bojové akci.

Koncern Kalashnikov zatím neoznámil, kde najde v budoucnu autonomní bojový modul své uplatnění. Nicméně předpokládá se, že může být v první fázi instalován na tanky, kde bude identifikovat a zneškodňovat antitankové zbraně nepřátel.

 psali jsme: Video: Test atomového děla ráže 280 mm

 

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku