Končící Schwarzenberg: "Zlatá polistopadová éra je pryč...Z postoje prezidenta jsem zhnusen"

Končící Schwarzenberg: &quote;Zlatá polistopadová éra je pryč...Z postoje prezidenta jsem zhnusen&quote;
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Schwarzenberg: Strach je nejhorší rádce
28 / 11 / 2015, 15:45

V dnešním projevu na volebním sněmu zdůraznil, že je třeba být k uprchlíkům přátelský a vstřícný, protože stát se uprchlíkem může každý. A předává žezlo předsedy TOP 09 "ostřílenému kozákovi Kalouskovi".

Praha 28. listopadu (ČTK) - Před Českou republikou, Evropou i TOP 09 stojí podle končícího šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga generační výzva, a to obstát v době migrační krize. Loučící se předseda TOP 09 ji přirovnal k tomu, jak se předchozí generace musely vyrovnat s nacismem a dobou komunistické vlády. Konstatoval, že 25 let, které uplynuly od roku 1989, bylo "zlatých". Tato doba však skončila.

Za velkého aplausu vestoje Schwarzenberg slíbil, že bude se stranou dále spolupracovat a požádal o podporu pro svého nástupce Miroslava Kalouska. "Bylo mi mezi vámi vždy dobře. Málokdy jsem viděl tak velkou loajalitu jako v naší straně," uvedl s tím, že TOP 09 prošla vítězstvím i krušnějšími časy. Nyní se podle něj musí s úsměvem postavit nové výzvě. "Nejdůležitější je nebát se," uvedl s odkazem na slova prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Podotkl přitom, že spousta politiků káže strach a nenávist.

Po projevu Schwarzenberg novinářům řekl, že je zhnusen z postoje prezidenta Miloše Zemana k uprchlíkům. Schwarzenberg kritizoval prezidenta za to, že vystupuje s lidmi, kteří podle něj pokračují v práci protektorátního ministra školství a propagandy Emanuela Moravce.

"Dělá to strašně, jsem z toho zhnusen," komentoval Schwarzenberg výroky prezidenta o uprchlících. Dodal, že je strašné, když hlava státu vystupuje na jednom pódiu s lidmi, kteří se dovolávají nikoliv na odkaz Tomáše Garrigue Masaryka, ale "pokračují v práci Emanuela Moravce". Moravec byl za 2. světové války ministrem školství a propagandy a aktivně spolupracoval s nacistickým režimem.

Projev Karla Schwarzenberga 10.9.2015

Stejnou radu by dal i Kalouskovi, který je podle jeho slov "ostříleným kozákem" prověřeným dvaceti lety střetů v politice. Již dříve uvedl, že TOP 09 projede omlazením a ve vedení zřejmě přibude žen. Nikoho kromě Kalouska ale před delegáty jako svého kandidáta do předsednictva nejmenoval.

Schwarzenberg v projevu několikrát zopakoval, že před TOP 09 stojí "tuhé časy". Voliči ale podle něj ocení stranu, která stojí pevně ve svých kramflecích, bojuje za svobodu, právo a demokracii. "V kritických dobách chtějí voliči stranu, která neváhá, která není jako třtina ve větru, nýbrž stojí na svých zásadách a nabízí řešení, i když to někdy znamená nepříjemnou politiku šetření," uvedl.

Novinářům Schwarzenberg řekl, že pro něj nebylo rozhodování o odchodu z čela TOP 09 těžké. Zůstane expertem na zahraniční politiku, a nebude mít odpovědnost předsedy, tudíž i větší prostor pro vyjadřování.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace