Konec eboly v Africe?

Konec eboly v Africe?
Popisek: WHO se raduje, ale také upozorňuje, že skutečné vítězství nad ebolou bude možno ohlásit až na konci tohoto roku
14 / 01 / 2016, 11:45

Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že se podařilo úspěšně zastavit šíření smrtelného viru eboly v Libérii, Sieře Leone a Guinei. Od prosince 2013 zákeřná nemoc zabila okolo 11 300 lidí.

WHO ale varovala, že vítězství nad chorobou nemusí být definitivní a že edpidemie v západní Africe může opět vzplanout. Přesto předsedkyně WHO, Margaret Chan řekla, že konec epidemie vnímá jako  "obrovský úspěch".

"Toto datum označuje, že poprvé od začátku epidemie před dvěma lety, všechny tři nejhůře postižené země - Guinea, Libérie a Siera Leone - nehlásily žádné nové případy nakažení alespoň po dobu 42 dní," uvedla Chan ve svém prohlášení.

Nicméně konec aktivního přenosu viru eboly v Libérii  byl vyhlášen již dříve a to hned dvakrát - a infekce se znovu objevila. Proto je  prohlášení třeba brát s opatrností. WHO předpokládá "více recidiv" a riziko malých ohnisek nakažení ve třech západoafrických státech zůstává stále "vysoké".

"Ukázalo se, že virus zmizí poměrně rychle z těla těch, kdo se zachránili, ale může zůstat v ejakulátu malého počtu mužů a tam přežívat až pod dobu jednoho roku a ve vzácných případech může být virus přenesen na sexuální partnery," dodala Chan.

Podle šéfky WHO budou příští tři měsíce pro západoafrické národy "nejkritičtější". Takže o skutečném vítězství nad ebolou se dá hovořit s určitostí až za několik měsíců, respektive na konci roku 2016.

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace