Konec největší jaderné ponorky na světě

Konec největší jaderné ponorky na světě
Autor fotografie: Autor: Bellona Foundation? – Bellona Foundation, Copyrighted free use|Popisek: Ponorka třídy Typhoon
19 / 03 / 2016, 11:00

V tomto roce Rusko deaktivuje jaderného raketového titána – ponorku Archanglesk z třídy Typhoon. Odzbrojení bude provedeno v souladu s dohodou NEW START mezi Moskvou a Washingtonem.

Práce v souladu s dohodou mezi Ruskem a USA, budou provedeny v loděnici Zvezdochka v ruském městě Severodvinsk, kde bude deaktivován raketový systém ponorky Archangelsk. Sdělil to tiskový odbor loděnice agentuře TASS.

"Typhoon" submarine

"Odstraníme kryty raketových sil ponorky a zapečetíme je, což znemožní používat zbraně plavidla," řekl tiskový odbor. "Nemluvíme zatím o rozebrání samotné ponorky. Výběrové řízení pro tuto proceduru ještě nebylo oznámeno."

"Typhoon" submarine

Podle údajů zveřejněných Ruskou jadernou agenturou Rosatom, cena za odzbrojení ponorky se odhaduje na 28 milionů rublů (asi 400 000 dolarů).

Archangelsk TK-17 byl vyvinut jako Project 941 „Shark“ (NATO název je Typhoon) a jeho výtlak pod hladinou je neuvěřitelných 33 800 tun! Délka dosahuje 172 metrů a stroj je osazen dvěma atomovými reaktory VVER, typ OK-650VV na výrobu páry. 2 turbíny umožňují ponorce dosáhnout rychlosti pod vodou až 46,3 km/h. TK-17 se mohla potopit do hloubky 600 metrů a strávit pod vodou až 100 dní.

"Typhoon" submarine "Dmitri Donskoi"

Celkem bylo postaveno šest strojů třídy Typhoon, z čehož 3 už byly demontovány, Archangelsk a Severstal mají být odzbrojeny a jedině poslední Typhoon jménem Dmitri Donskoi byl nedávno modernizován a testuje střely Bulava.

Psali jsme: Oscar: Zabiják amerických letadlových lodí

Ponorka je deaktivována na základě smlouvy NEW START, kterou uzavřelo Rusko s USA v roce 2011 a jejíž plnění si pochvaloval americký ministr John Kerry v únoru tohoto roku.

"Smlouva NEW START je i nadále oblastí spolupráce a pokračováním dialogu mezi Spojenými státy a Ruskem. Sdílím silné přesvědčení prezidenta Obamy, že naše dvě země, které začaly éru jaderných zbraní, mají zvláštní zodpovědnost," uvedl Kerry v prohlášení.

Zdroj: Russia Today,

Tagy článku