Konec nepotrestaných sexuálních útočníků v Německu? Poslanci schválili zákon "Ne znamená Ne"

Konec nepotrestaných sexuálních útočníků v Německu? Poslanci schválili zákon &quote;Ne znamená Ne&quote;
07 / 07 / 2016, 15:30

Německo již dlouhou dobu čelilo kritice za svoje zákony ohledně sexuálního násilí a silvestrovské útoky z Kolína nad Rýnem a dalších měst jenom ukázaly, jak je situace kritická.

Poslanci německého spolkového sněmu se rozhodli rozšířit definici znásilnění. Po právní stránce to znamená, že i neochota a slovní protesty oběti mohou být považovány za důkazy, že se jednalo o znásilnění. Informaci zveřejnil server BBC, který citují ParlamentníListy.cz.

Dosavadní německé zákony totiž nepovažovaly pouhé vyslovení slova „NE“ za "dostatečný projev neochoty k pohlavnímu styku". Aby se jednalo o znásilnění, musela se oběť prokazatelně před útočníkem fyzicky bránit.

Sexuální útoky na hudebním festivalu v německém Darmstadtu

To však kritici považují za neadekvátní a podle studie z roku 2014 takový výklad znásilnění přispívá k tomu, že mnozí násilníci zůstanou nepotrestáni. Podle autorů studie byl každý ze 107 zaznamenaných případů vykonán proti vůli oběti, která se nedokázala proti pachateli bránit. U soudu však neuspěl žádný.

Nová podoba zákona se však nebude tolik soustředit na samotnou obranu oběti, nýbrž má brát v potaz i celou situaci, při které ke znásilnění došlo, což by mohlo znamenat, že pouhé „ne“ může být vzato jako důkaz.

Sexuální útoky na berlínském multikulturním festivalu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace