Konec Schengenu je začátkem konce EU. Za vším je uprchlická krize.

Konec Schengenu je začátkem konce EU. Za vším je uprchlická krize.
18 / 01 / 2016, 17:15

Pokud EU do března nenajde řešení krize, pak jde "Schengen do kanálu", uvedli vysocí němečtí vládní úředníci. Začalo odpočítávání konce Schengenu i Evropské unie?

V Berlíně a Bruselu zavládla panika. Němci, tito zakladatelé a investoři poválečné Evropské unie, chtějí uzavřít svoje hranice před přílivem dalších uprchlíků a to jenom proto, aby umožnili politické přežití kancléřky Merkelové. A redaktoři kanadské pobočky agentury Reuters se ptají: "Rozhodnou se oživit také německou marku? A dodávají: "To není fantazie skalních euroskeptiků, ale skutečný strach, který zavládl na nejvyšších místech v Berlíně a Bruselu."

Nastal začátek konce staré dobré Evropy.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker minulý týden varoval, že Evropa má "poslední šanci", i když on prý "stále ještě doufá, že to není začátek konce." Juncker také upozornil, že jsou díky "nesoudružným a nacionalistickým reakcím na uprchlickou krizi některých států ohroženy ekonomické úspěchy společného evropského trhu včetně zavedení eura."  

Kancléřka Merkelová se překonává: Z Turecka do EU přesídlí dalších 400 tisíc syrských uprchlíků

Sama Merkelová čelí obrovským problémům i mezi svými stranickými kolegy, stejně jako kritice svých oponentů, protože je jí vytýkáno, že díky její politice způsobila, že je Evropa "zranitelná" a osud eura "přímo souvisí" s řešením migrační krize. Tato krize by mohla vyvolat přinejmenším závažné hospodářské turbulence, není-li formální demontáž institucí EU, uvádí Reuters.

Exprezident Sarkozy řekl "Schengen je mrtvý" a sklidil bouřlivé ovace

Kolaps EU se dá očekávat - Řekové a Italové příliš otálejí s registrací uprchlíků, zavedením hotspotů i kontrolou svých hranic. Východoevropské státy, které zase profitují z německých dotací a udržují si pracovní místa díky dodávkám pro německý průmysl, jsou zase nepřátelsky naladěny k pomoci uprchlíkům. Francie, spoluzakladatel EU, se obává protipřistěhovaleckých nálad v zemi díky narůstu popularity Národní fronty. A Velká Británie je zahleděná do vlastní diskuze, zda ukončit členství v EU nebo nikoliv. 

Tlak na německou kancléřku neustále roste,  staví se proti ní čím dál víc jejích poslanců CDU i bavorská strana CSU. Její předseda a bavorský premiér Horst Seehofer v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel řekl, že "Dokud se nepodaří najít evropské řešení uprchlické krize, musí Německo jednat na národní úrovni, aby omezilo počet přicházejících běženců. A jedním z takových opatření je uzavření vlastních hranic. Zdroj: novinky.cz

„V její vlastní CDU to vře. Její koaliční partneři z?bavorské CSU a sociálně-demokratické SPD se od ní distancují. Požadují pohraniční kontroly a kvóty na přijímání uprchlíků, dávají ultimáta. A úřady? Ty už situaci dávno nezvládají. Nikdo například neví, kolik je mezi utečenci teroristů,“ uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Vládní úředníci ale upozorňují, že se rychle krátí čas, a mohou za to i silvestrovské útoky v Kolíně nad Rýnem. Německo čekalo, že přes zimní měsíce klesně počet uprchlíků, ale to se nestalo. "Dokážete si představit, co se stane, když se počasí zlepší?" podotkli.

Merkelová a Juncker opakovaně tvrdí, že bez schengenu dojde ke kolapsu jednotného trhu a EU se rozpadne. "Bez Schengene němá euro žádný smysl," řekl Juncker na novoroční tiskové konferenci. Merkelová sice "zatím" netvrdí, že Německo zavede pohraniční kontroly jako Rakousko nebo Dánsko, ale minulý týden řekla při svém projevu před obchodní komorou: "Nikdo nemůže předstírat, že můžeme mít společnou měnu, když nebudeme moci relativně snadno překračovat vnitřní hranice EU." 

Obnovení vnitřních hranic by nerozbilo pouze Evropskou unii, ale i NATO, domnívá se ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Členské státy by pak podle něj nemohly plnit své závazky vůči alianci.

Soukromě přiznávají vládní politici, že pokud se nenalezne řešení do jara, nejpozdějí do léta, pak jde "Schengen do kanálu." Vedoucí představitelé EU také soukromě rovněž přiznávají, že "existuje vysoká pravděpodobnost uzavření německých hranic a konec Schengenu. Vypadá to, že už v úboru budeme odpočítávat začátek konce unie."

Tagy článku