Konec ukrajinské krize? Přípravy na další válku vrcholí

Konec ukrajinské krize? Přípravy na další válku vrcholí
Autor: Wikipedia, U.S. Navy photo|Popisek: Salah ad Din Province, Irák (22 března 2006)
12 / 03 / 2015, 18:00

Budou na ruském Krymu umístěny jaderné zbraně? NATO, USA a Rusko se vzájemně obviňují z dodávek zbraní.

Přestože se zdá, že válečný konflikt na Ukrajině skončil a na Donbase se dnes už neválčí, celý přilehlý region se dle pozorovatelů intenzivně připravuje na nové boje.

Rychlejší reakce na hrozby, výcvik, rozsáhlé manévry a vylepšení základen. To jsou hlavní úkoly operace "Atlantic Resolve" v Evropě, jejíž spuštění oznámily Spojené státy 1. července 2014. Má být reakcí na ruskou agresi na Ukrajině a zároveň potvrzením amerických závazků k obraně evropských spojenců (zdroj: natoaktual.cz). 

Na Ukrajinu míří z USA a Británie další vojenští poradci, kteří by měli pomáhat s výcvikem nové ukrajinské armády. Ta má mít podle čerstvě schváleného zákona o třetinu více příslušníků než stará – v celku s ostatními ozbrojenými složkami 250 tisíc osob. (zdroj: denikreferendum.cz)

Vedle instruktorů posílají USA na Ukrajinu také vojenskou techniku. Podle informací agentury AP by měl nový balíček pomoci zahrnovat 30 vozidel Humvee s přídavným pancéřováním, dalších 200 neobrněných vozidel stejného typu a malé bezpilotní průzkumné letouny Raven. K dispozici by měl Kyjev dostat detektory a radary minometné palby. Celkově půjde o materiál za 75 milionů dolarů takzvaného nesmrtícího vybavení. S dodávkami zbraní však Washington váhá, i když minulý týden šéf sboru amerických náčelníků Martin Dempsey uvedl, že by se dodávkám zbraní Kyjevu nebránil. Již dříve tamní armádě dodaly neprůstřelné vesty, vysílačky a zařízení s nočním viděním (zdroj: zpravy.idnes.cz)

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg mezitím obvinil Rusko, že pokračuje ve vyzbrojování a výcviku ukrajinských povstalců, a významný ruský diplomat prohlásil, že Rusko má právo rozmístit své jaderné zbraně na Krymu, který loni anektovalo. (zdroj: lidovky.cz

Nakonec postoj Ruska k použití jaderných zbraní jsme uvedli v článku "Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použít jaderné zbraně jako první".

Rusko mezitím varovalo členské státy NATO před potenciálními dodávkami zbraní na Ukrajinu. Ty by podle ruského velvyslance při Alianci Alexandra Gruška "vytvořily iluzi možného vyřešení konfliktu vojenskými prostředky". "Poukázali jsme na nebezpečí dodávek zbraní Ukrajině a poskytování vojenské pomoci," zhodnotil podle agentury TASS středeční jednání v ústředí NATO. (zdroj: irucz.ru)

Samotné Rusko však na letošní rok podle ministerstva obrany plánuje uskutečnit nejméně 4000 manévrů. V současnosti probíhá na celém území Ruska několik vojenských manévrů. Na Baltu zkouší dělostřelectvo, na Krymu protivzdušnou obranu. V Tatarstánu zase testuje připravenost nukleárních balistických střel. (Zdroj:zpravy.idnes.cz)

Proruský server sputniknews.com dnes uvedl

USA potřebují válku na Ukrajině. Ať už reálnou, nebo virtuální – hybridní válku. K takovému závěru můžeme dojít při čtení „výzkumů“ amerických expertních struktur. Podle nové zveřejněné analýzy americké výzvědně-analytické společnosti Stratfor, by ruská armáda mohla bez problémů obsadit východ Ukrajiny během dvou týdnů. V lepším případě se Rusko omezí na malé operace podél hranic.

Také Polsko se obává čím dál více ruské agrese, země proto nedávno oznámila začátek rozsáhlé modernizace armády. Varšava už požádala USA, zda by si od nich nemohla koupit střely s plochou dráhou Tomahawk pro své nové ponorky (zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)

Pobaltské státy mají hrůzu z možné hybridní války, estonská vláda proto plánuje utratit další dva miliony eur na zajištění hranic se sousedním Ruskem a k tomu dodává bývalý generální tajemník NATO Rasmussen: Putin by mohl zahájit hybridní útok na Pobaltí.

Psali jsme také:

Ruské stíhačky nacvičují útok na flotilu NATO v Černém moři

Operace Atlantic Resolve: USA údajně uvažují o vyslání svých vojsk do ČR

Moldavsko - hrozí další konflikt jako na Ukrajině? EU a NATO varuje Rusko

NATO a ČR se připravuje na válečnou krizi. Manévry v Černém moři. Rusku se to nelíbí

TOP 10 nejsilnějších armád světa: palebná síla, geopolitický kontext i rozpočty

Bundeswehr bude vyzbrojovat. Nové závody ve zbrojení jsou tady

USA a Rusko ukazují svaly několik kilometrů od sebe
Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace