Konečným cílem turecké operace v Sýrii je podle Erdogana Rakka

Konečným cílem turecké operace v Sýrii je podle Erdogana Rakka
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
12 / 02 / 2017, 17:00

Konečným cílem turecké vojenské operace v Sýrii není jen znovudobytí města Al-Báb na radikálech z Islámského státu (IS), nýbrž vyčištění pohraniční oblasti včetně města Rakky od džihádistů.

Na tiskové konferenci před odletem na oficiální návštěvu Bahrajnu, Saúdské Arábie a Kataru to dnes řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. ,,Konečným cílem je vyčištění oblasti o rozloze 5000 kilometrů čtverečních," prohlásil Erdogan.

Turečtí vojáci a syrské opoziční síly už postoupily do centra Al-Bábu a dobytí této bašty IS na severu Sýrie je na spadnutí, oznámil Erdogan, kterého citovaly zahraniční agentury.

související: Islámský stát přišel loni o skoro čtvrtinu území, ukázala analýza

Exilová organizace SOHR nepotvrdila Erdoganovo tvrzení, že turečtí vojáci jsou už v centru Al-Bábu. Informovala ale o intenzivních bojích na severním, západním a jižním okraji tohoto města, tureckém bombardování a dělostřelecké palbě.

Turecko dlouho prosazuje zřízení ,,bezpečné zóny" pro civilisty na severu Sýrie, odkud by byli vytlačeni bojovníci IS a kurdských milicí YPG. Taková oblast by ale podle Ankary musela být chráněna bezletovou zónou.

Erdogan podle agentury Reuters řekl, že o tomto záměru znovu jednal se Spojenými státy a Ruskem. Turecko je podle něj připraveno zajistit práce na infrastruktuře v dané oblasti, pomoci bránit migraci obyvatelstva ze Sýrie a umožnit těm, kdo uprchli do Turecka, návrat domů.

 

psali jsme:

Erdogan bude společně s Trumpem úzce spolupracovat na poražení IS v Sýrii. Domluvili se po telefonu

 

Zdroj: ČTK

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.