Konference na téma bezpečnostní rizika na Ústecku konstatovala tristní stav panující na severu Čech

Konference na téma bezpečnostní rizika na Ústecku konstatovala tristní stav panující na severu Čech
Autor: archiv SecurityMagazin.cz|Popisek: Do modernizace bezpečnostních systémů se na severu Čech rozhodli investovat nemalé prostředky
29 / 11 / 2017, 07:30

Historicky první bezpečnostní fórum a projekt My a naše bezpečnost se včera uskutečnil na akademické půdě UJEP v Ústí nad Labem. Témata byla více než aktuální: povodně, Bezpečnost na školách a měkké cíle, kriminalita ve vyloučených lokalitách a role průmyslu a výzkumu jako součást bezpečnosti regionu.

„Máme tady výborně fungující policii, vynikající profesionální hasiče a špičkovou záchrannou službu, kterou nám řada jiných krajů závidí,“ uvedl na úvod konference hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, jehož region spolu s jednotlivými složkami IZS, Asociací bezpečnostního a obranného průmyslu, a Asociací bezpečná škola konferenci pořádal.

Zároveň však také uvedl, že bezpečnostní situace na severu Čech je v mnohém složitější a horší než jinde. „Jedná se hlavně o vyloučené lokality, kam ostatní kraje sestěhovaly ty, které u sebe nechtěly,“ řekl Bubeníček. Poslanec Bohuslav Chalupa ho doplnil, že z těchto zkušeností ústeckého regionu mohou čerpat i další kraje České republiky. Rektor ÚJEP hejtmana doplnil ještě o bezpečnostní rizika v souvislosti se zdejším chemickým průmyslem.

psali jsme: Mezinárodní konference bezpečnostního managementu 2017

V prvním bloku konference moderované Jakubem Železným se hovořilo o problematice povodní. Ústecký kraj má smůlu v tom, že je doslova ,,špuntem" České republiky. ,,Pokud kdekoli v Čechách vzniknou povodně, všechno to musí odtéct přes labský kaňon,“ upozornil na nepříznivou geografickou polohu regionu šéf hasičů Ústeckého kraje Roman Vyskočil. V souvislosti se zvládáním často ničivých následků povodní upozornil poslanec Martin Lank na skutečnost, že na Ústecku, a ještě více v soudním Karlovarsku citelně chybí vojenské posádky.

„Mít ve svém kraji vojenskou posádku je dnes politikum. Dříve se jich kraje rády zbavovaly, dnes po nich volají. Je ovšem otázka, zda je v rámci Armády České republiky nadále vhodné trvat na brigádních uskupeních a zda není třeba přejít k divizní struktuře,“ uvedl Lank s tím, že bylo chybou v souvislosti se vstupem České republiky do NATO a Schengenu rušit některé vojenské posádky a útvary a celou Cizineckou policii. „Kromě zavedení nějaké formy vojenské přípravy pro všechny složky obyvatelstva je třeba zvážit i s ohledem na zhoršující bezpečnostní situaci ve světě vytvoření útvarů teritoriální armády, kde by byly významně zastoupeny ženijní útvary a které by zasahovaly v případě živelných pohrom spolu s Integrovaným záchranným systémem,“ řekl Lank. V takových útvarech by mohly být zahrnuty i jednotky Aktivních záloh, ale jak suše konstatoval poradce náčelníka generálního štábu v otázkách AZ Ludvík Cimburek, žádný dobrovolník nevstupoval do AZ proto, aby sáčkoval pytle s pískem.

psali jsme: Mezinárodní konference Forum 2000 pohledem komerční bezpečnosti

V sekci bezpečnost na školách a problematice měkkých cílů konstatovali zástupci hasičů a policie možnosti přeshraniční spolupráce se saskými složkami IZS a bezpečnosti. Šéf krajského policejního ředitelství Jaromír Kníže objasnil úkoly tzv. prvosledových hlídek, určených k rychlému zásahu proti nebezpečným pachatelům do 10 minut. „Nyní jich máme v kraji sedm, od nového roku jich bude sloužit deset,“ řekl Kníže, podle kterého jsou na krajské centrále vyčleněni také dva specialisté na vytipování a eliminaci nebezpečí měkkých cílů. „Těch je na území ústeckého kraje třicet osm,“ uvedl bez dalších podrobností Kníže. Systém však podle něj zatím funguje ještě toliko ve zkušebním módu, a tak do něj není možné zapojit složky IZS a městských, resp. obecních policií. „Musíme si prostě na nebezpečí zvyknout. Byli jsme vyvedeni z omylu, že je všechno v pořádku,“ konstatoval Kníže.

Zástupci Asociace bezpečná škola konstatovali, že školám v regionu chybí výcvik, jak jednat v případě, že do školy vnikne nebezpečná osoba (tzv. invakuace - pozn. red.) i výcvik dětí v pozorování okolí a tipování možných rizik. Ministerstvo školství podle nich totálně zaspalo v oblasti vytyčení možných rizik a znovuzavedení povinného předmětu branná výchova do školních osnov. Poslanec Lank upozornil v této souvislosti na výhody izraelské praxe, kde jsou jednak děti už od věku cca 10 let systematicky cvičeny v pozorování rizik, a tomu, co lze nazvat právě takovou brannou výchovou. Nedosti na tom - Česká republika oproti Izraeli zaostává i přes postavení se Evropské unii ve snaze omezit držení legálních zbraní v rozšíření a schopnostech obyvatel likvidovat vlastními zbraněmi pachatele ještě před příjezdem policie.

psali jsme: Konference Současné bezpečnostní hrozby řešila rizika ohrožení velkých nemocnic

Co se týče kriminality ve vyloučených lokalitách, zástupci ústeckého regionu konstatovali, že kraj se dlouhodobě drží na špici v tomto druhu bezpečnostních rizik v celé republice, kde jen na jeho teritoriu je skoro 40 procent všech vyloučených oblastí. „V Ústeckém kraji máme vytipováno 241 domů, které bude nutné zbourat, což si vyžádá náklady nejméně 260 milionů korun, které ovšem nemáme,“ podotkl hejtman Bubeníček.

V závěrečné sekci věnované průmyslu a výzkumu na poli bezpečnostním konstatoval zástupce AOBP a její viceprezident pro mezinárodní vztahy Ladislav Šimek, že se objem činností AOBP, zahrnující více než 100 firem, za posledních 15 let zdesetinásobil. Paradoxně ale stále přetrvává stav, kdy jsou například českými zbraněmi vyzbrojovány zahraniční bezpečnostní složky a armády, zatímco české policie a česká armáda využívá přednostně zahraniční zbraně, nejvíce německé a rakouské. „To je systémová chyba,“ konstatoval Šimek.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace