Pražská konference o islámu, ale jen pro zvané

Pražská konference o islámu, ale jen pro zvané
12 / 04 / 2016, 08:45

O současných globálních hrozbách, náboženské toleranci a řešení kulturních, náboženských, vojenských a jiných konfliktů bude konference, kterou pořádá Akademie věd ČR s ministerstvem zahraničí.

Praha 11. dubna (ČTK) - Uskuteční se ve středu 13. a 14. dubna. Podle programu, který má ČTK k dispozici, přednášející vědci a velvyslanci pocházejí například z Turecka, Libanonu i Egypta. Konference je jen pro zvané hosty a na speciální pozvánky, největší vědecká instituce v ČR se k detailům akce vyjadřovat nechce kvůli bezpečnosti.

Konference probíhá jen několik dnů před summitem nejmocnější muslimské organizace na světě - Organizace islámské spolupráce.

Tématem konference je mezikulturní dialog mezi evropskou sekulární společností a pohledu náboženském, islámu i otázkách tolerance mezi různými kulturami a náboženstvími.

"Na konferenci jsou pozváni čeští a zahraniční vědci, sociologové, filozofové a politologové. Hlavní téma je překonávání globálních konfliktů a hrozeb. Bez pozvánky na specifickém papíru se na konferenci ale pouštět nebude z bezpečnostních důvodů," řekl ČTK spolupořadatel Marek Hrubec, ředitel Centra globálních studií na Filozofickém ústavu AV ČR.

Záštitu nad akcí převzal ministr zahraniční Lubomír Zaorálek (ČSSD), který konferenci také zahájí. Podle ministerstva je cílem setkání hledat dílčí cesty k překonání konfliktů mezi západními a muslimskými společnostmi.

Například uznávaný český orientalista Bronislav Ostřanský bude na konferenci mluvit o muslimské komunitě v ČR a jejím místním vnímání, Burhan Köroglu z istanbulské univerzity bude naopak přednášet o roli médií v sílící islamofobii v západním světě.

Konference se zúčastní rovněž marocká velvyslankyně Súrija Usmániová, turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali či generální tajemník Mezinárodního centra krále Abdalláha ibn Abdala Azíze pro mezináboženský a mezikulturní dialog (KAICIID) ve Vídni Fajsal bin Muamar.

Druhý den konference se odehraje v Černínském paláci. Za účasti zástupců ministerstva je na programu shrnutí závěrů diskusních panelů.

Tagy článku