Konference SCADA Security: Rozhovor s bezpečnostním ředitelem Národní agentury pro komunikační a informační technologie Vladimírem Rohelem

Konference SCADA Security: Rozhovor s bezpečnostním ředitelem Národní agentury pro komunikační a informační technologie Vladimírem Rohelem
Autor fotografie: screenshot Youtube
25 / 11 / 2019, 07:45

Na konferenci SCADA Security jsme pořídili rozhovor s ředitelem sekce Bezpečnosti Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Vladimírem Rohelem.

Vladimír Rohel, který nastoupil do NAKITu v roce 2017 z Národního bezpečnostního úřadu, v rozhovoru prohlásil, že ČR se aktivně připravuje na ochranu proti kybernetickým hrozbám, druhým dechem ale dodal, že není věnována taková pozornost možným útokům na průmyslové sítě SCADA, případně internetu věcí. ,,Mnoho výrobců či organizací si neuvědomuje potenciál pro útočníka v těchto technologiích," řekl Rohel. 

                                   

Co se týče českých firem a jejich zabezpečení proti kybernetickým útokům, Rohel konstatoval, že větší firmy mají větší finanční prostředky a tedy i možnost najmutí odborníků na tuto problematiku. Naopak malé firmy, které mají specifický byznys a využívají k tomu ICT, tam už podle něho nezbývají peníze na zabezpečení proti současným kyberhrozbám.

S tím souvisí i nejlepší IT pracovníci, kterých je obecně velmi málo a jsou také drazí, a podle Rohela je nutné najít model, aby se tito odborníci dostávali do vrcholových státních organizací.

Tagy článku