Popisek: Konference TechEd-DevCon 2020
Jedna z nejvýznamnějších IT událostí roku TechEd-DevCon 2020 musela být vzhledem k k situaci spojené s koronavirem přenášena on-line. Mezi důležitými trendy současnosti je internet věcí, kybernetická bezpečnost, robotická procesní automaziace - RPA či stálé nebezpečí ransomwaru.
Ve dnech 5.-6. května 2020 byla on-line přenášena konference TechEd-DevCon 2020. Ta sestávala z přednášek mnoha IT profesionálů, softwarových architektů, vývojářů a konzultantů. Své výstupy prezentovali například Miroslav Holec, Štěpán Bechynský, Robert Haken nebo Daniel Hejda. Přednášky přinesly rozmanitá témata, mezi nimiž nechyběla stále aktuální problematika internetu věcí (IoT), kybernetická bezpečnost či robotická procesní automatizace - RBA. Partnery události byl Microsoft, Profinit, Techvia Touchit a další. Akce vznikla pod tradiční záštitou počítačové školy Gopas.
Z pohledu aktuálnosti zaujal seminář Štěpána Bechynského, který se věnoval internetu věcí v přednášce ,,Bezpečnost v IoT", který může být v určitých situacích v nadsázce řečeno dobrým sluhou, ale zlým pánem. Bechynský se věnoval internetu věcí blíže z hlediska bezpečností fyzického hardwaru. Bechynský také názorně ukázal, jak lze postavit systém za rozumnou cenu i pořizovací náklady.
Lukáš Brázda, který pracuje odborný konzultant a lektor počítačové školy Gopas, pak ve své přednášce ,,Stop ransomware - Proč a jak pomocí Windows Firewall omezit šíření a dopady nákazy" objasnil, že pracovní stanice jsou ,,zlo", protože představují největší riziko pro vstup infekce do sítě. Brázda ve své přednášce dále řekl, jak obecně nastavit Windows Firewall tak, aby pomohl zabezpečit prostředí uživatele a zároveň ukázal, jakým způsobem může Windows Firewall přispět k minimalizaci škod způsobených různými nákazami, které týkají nejen ransomwaru.
Problematiku ransomwaru rozšířil i projektový manažer ve firmě KPCS Petr Vlk ve své přednášce nazvané ,,Stop ransomware - Cloud. Vaše záchrana nebo prostor pro útok?" Vlk poukázal na skutečnost, že zničit firemní data či lokální infrastrukturu není zas tak složité, jak se může zdát.
Václav Hlaváček, RPA architekt, lektor ze společnosti Smartech orange, otevřel ve svém příspěvku ,,RPA -Robotická Procesní Automatizace" téma automatizace pomocí robotů. Tato technologie má v současné době velký potenciál, která má široké využití. Hlavní roli zde hrají roboti, jež automatizují lidskou práci, úkoly či procesy a umožňují tak vyniknout naší kreativitě, která je využitelná jinde než v rutinní a jinak nepříliš zábavné agendě.
Hlaváček v přednášce vysvětlil, co lze vše robotizovat - například práce s e-maily a přílohami, výpočty a validace či manipulace se soubory a adresáři. A na druhé straně zmínil, jaké benefity nám RPA přináší - zefektivnění práce, snížení nákladů nebo bezpečnost.