Konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií je konfliktem mezi Tureckem, Ruskem a Íránem

Konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií je konfliktem mezi Tureckem, Ruskem a Íránem
Autor fotografie: ogannes (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ilustrační foto
18 / 04 / 2016, 09:00

Konflikt v Náhorním Karabachu si od svého počátku vyžádal desetitisíce životů na obou stranách, další statisíce se stalo uprchlíky. Přestože na jedné straně stojí křesťanská Arménie a na druhé islámský Ázerbájdžán, nejedná se o náboženskou válku.

Jde zde o etnickou a národnostní konfrontaci, kdy na malém území se střetávají zájmy Ruska, Turecka a Íránu.

Rusko v tomto konfliktu podporuje Arménii, na jejímž území má základnu a snaží se převzít plnou kontrolu nad jižním Kavkazem. A Arménií obchoduje i Írán, který dodává tomuto státu ropu a elektrickou energii.

Ázerbájdžán je podporován Tureckem, se kterým má čilé hospodářské vztahy, ale zbraně nakupuje v Rusku, které mohlo konflikt v Karabachu již dávno urovnat, ale raději ho nechává dál doutnat a hořet.

Podle bývalého amerického velvyslance v Ázerbájdžánu Matthewa Bryza, se Moskva snaží odříznout obě zúčastněné země od vztahů se Západem, čemuž nahrává i absolutní nezájem Obamy o tento konflikt. Putin je naproti tomu velmi aktivní.

"Mnoho Ázerbájdžánců a Arménů se již dlouho obávalo, že externí hráč může tlačit místního velitele na obnovení konfliktu kvůli svým vlastním úzkým politickým zájmům," říká Bryza.

Politické zanedbání takto významné oblasti se podle Bryzy může USA později vymstít.

Zdroj: News.az

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace