Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
Saúdská Arábie včera rozšířila sankce proti Íránu vyvolané víkendovým útokem na saúdské velvyslanectví v Teheránu.
(ČTK) - Podle oficiální zprávy Rijádu bylo přerušeno letecké spojení s Íránem, zablokovány byly hospodářské vztahy, omezena turistika. Írán tvrdí, že tamní muslimové se možná v důsledku konfliktu nedostanou na zářijovou pouť do Mekky. Rijád to ale popírá.
Konflikt vyvolala sobotní poprava saúdskoarabského šíitského duchovního a kritika Rijádu Nimra Bákira Nimra. Saúdská Arábie pak kvůli protestům u své ambasády v Íránu přerušila s touto šíitskou zemí diplomatické vztahy. Její příklad následovaly Bahrajn a Súdán, styky s Teheránem omezily Spojené arabské emiráty. Saúdské království podpořil i Kuvajt, diplomatické styky s Íránem ale nepřerušil.
Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr prohlásil, že za Nimrovu popravu by Saúdské Arábii měl svět zatleskat, místo aby ji hanil. Nimr byl podle Džubajra terorista, který se podílel na ozbrojených útocích. Írán se prý musí chovat jako "normální", nikoli "revoluční" stát a musí respektovat mezinárodní normy, aby byly vztahy obnoveny.
Podle vlivného íránského poslance Mohammada Alího Esfaháního se možná íránští muslimové kvůli konfliktu s Rijádem v září nedostanou na tradiční pouť do saúdskoarabské Mekky. "Jestliže s námi nějaká země přeruší diplomatické vztahy, pak je nepřátelská. Zdá se, že kvůli bezpečnostním ohledům nebude možné účastnit se pouti do Mekky," řekl poslanec. Podle saúdskoarabských úřadů ale íránským poutníkům v návštěvě posvátných míst nic nebrání.
Krize vztahů obou zemí se může podle odborníků promítnout do řešení regionálních konfliktů, zejména toho v Sýrii. Rusko se dnes nabídlo, že bude-li požádáno, pomůže zprostředkovat řešení. Vysoce postavený diplomat citovaný agenturou RIA řekl, že Rusko má dobré vztahy s oběma zeměmi z vídeňské skupiny, která se snaží najít diplomatické řešení syrské krize a k níž patří také Írán a Saúdská Arábie. Moskva je podle něj připravena sehrát roli prostředníka mezi Rijádem a Teheránem.
Mluvčí německé vlády Steffen Seibert obě země vyzval, aby vzájemný dialog nepřerušovaly. "Vyzýváme obě země, aby využily všech prostředků ke zlepšení vztahů," řekl. Vážné znepokojení nad krizí ve vztazích Íránu a Saúdské Arábie vyjádřil generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
V New Yorku bylo zároveň oznámeno, že do Rijádu a Teheránu v brzké době dorazí zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. S ministry zahraničí zemí Perského zálivu hodlá dnes telefonicky hovořit šéf americké diplomacie John Kerry, který už jednal s partnery z Rijádu a Teheránu, oznámila agentura AP.
Na Nimrovu popravu reagovalo také ministerstvo zahraničí ČR. Vyzvalo k uvolnění napětí, k upuštění od trestu smrti, respektování lidských práv a nedotknutelnosti diplomatických misí.
Napětí mezi oběma zeměmi rozkolísalo i ceny ropy na světových trzích. "Zvýšené geopolitické napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem vedlo hned při zahájení obchodování k citelnému růstu cen ropy," uvedla makléřská společnost Phillip Futures. Ceny ale později velkou část růstu smazaly kvůli obavám ohledně zpomalování hospodářského růstu v Asii. Analytici nicméně upozorňují, že může být ohrožena až pětina světových dodávek ropy, které se přepravují Hormuzským průlivem.