Konflikt na Ukrajině dá vydělat polským špionům. Varšava jim chce navýšit platy

Konflikt na Ukrajině dá vydělat polským špionům. Varšava jim chce navýšit platy
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
09 / 01 / 2023, 09:30

Sloupkařka listu Rzeczpospolita Isabella Katzpshaková napsala, že Polsko hodlá kvůli probíhajícímu konfliktu na Ukrajině navýšit platy svým zpravodajským pracovníkům. Polské ministerstvo vnitra chce na danou situaci reagovat.

Polsko nechce nechat nic náhodě a chce se zaměřit kromě posilování své výzbroje také na svou rozvědku a kontrarozvědku. Jak se záhy ukázalo, nejsou adekvátně financované, a proto bylo rozhodnuto o navýšení platů zpravodajských důstojníků, aby se zabránilo vlně propouštění, uvedla to sloupkařka listu polského Rzeczpospolita Isabella Katzpshaková.

Výše uvedenou skutečnost potvrzuje také web rp.pl, který napsal, že právě konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem odhalil nedostatečné investice do polské rozvědné, respektive kontrarozvědné služby.

Katzpshaková ve svém příspěvku zdůraznila, že role polských zpravodajců je ve světle probíhajícího konfliktu na Ukrajině je zvlášť důležitá, nezastupitelná. Od začátku ukrajinského konfliktu se potřeby polské zpravodajské služby zvýšily, zatímco rozpočet na rok 2022 se snížil téměř o 20 %, napsala Katzpshaková.

Ministerstvo vnitra tak bere celou situaci na vědomí, připravuje zvýšení platů pro důstojníky zahraniční zpravodajské služby, a chce zároveň motivovat pracovníky, aby chtěli i nadále pracovat pro zpravodajskou službu, potažmo pro stát. Pro důstojníky zahraniční zpravodajské služby se připravuje příspěvek ve výši 31,5%, přičemž 6% má činit ,,terénní" příspěvek za každý den.

Polsko tak věří, že tímto opatřením dokáže přispět ke zvýšené motivaci, aby jeho klíčoví lidé ze zpravodajské komunity zůstali a i nadále pracovali pro stát ve válkou zjitřené době.

Zdroj: Gazeta.ru, rp.pl

Tagy článku