Konflikt na Ukrajině je územní spor, USA se do něj nemají plést – řekl kandidát na prezidenta USA

Konflikt na Ukrajině je územní spor, USA se do něj nemají plést – řekl kandidát na prezidenta USA
Autor fotografie: By Unknown author - https://twitter.com/RonDeSantisFL/status/1627710668966096896/photo/1, Public Domain|Popisek: Ron DeSantis
14 / 03 / 2023, 11:30

Kampaň v primárkách ve Spojených státech nabírá na síle. Floridský guvernér Ron DeSantis, považovaný za hlavního oponenta Donalda Trumpa v boji o nominaci Republikánské strany v prezidentských volbách v roce 2024, zhodnotil, že pokračující zapojení do „územního sporu“ mezi Ruskem a Ukrajinou není v životním zájmu USA“.

Podobný postoj zaujalo několik dalších potenciálních kandidátů na pravici.

„Zatímco USA mají mnoho životně důležitých národních zájmů, jako zabezpečení našich hranic, řešení krize připravenosti americké armády, dosažení energetické bezpečnosti a omezení ekonomické, kulturní a vojenské síly Komunistické strany Číny, stále se zaplétají do územního sporu mezi Ukrajinou a Ruskem, který mezi ně nepatří,“ řekl DeSantis v pořadu Tuckera Carlsona na Fox News.

Takto odpověděl guvernér Floridy na dotazník, který Carlson zaslal potenciálním kandidátům v republikánských primárkách o válce na Ukrajině. Carlson je moderátorem nejsledovanějšího pořadu o aktuálních událostech a jedním z nejhlasitějších kritiků podpory Ukrajině.

DeSantis se vyslovil proti zásobování Ukrajiny stíhačkami F-16 a raketami dlouhého doletu kvůli riziku přímého zapojení USA do války. Staví se proti snahám o svržení Vladimira Putina a tvrdí, že politika USA „vehnala Rusko do faktického spojenectví s Čínou“.

Toto bylo dosud první úplné a jasné prohlášení DeSantise k otázkám zahraniční politiky.

V podobném duchu hovořili i někteří další potenciální kandidáti, se kterými Carlson hovořil, včetně texaského guvernéra Grega Abbotta a investora Vivka Ramaswamyho. Bývalý viceprezident Mike Pence, senátor Tim Scott a bývalý guvernér New Jersey Chris Christie odpověděli kladně na otázku, zda je podpora Ukrajiny proti Rusku v zájmu USA.

Bývalý prezident Donald Trump v posledních týdnech opakovaně prohlásil, že by mohl během jednoho dne ukončit válku na Ukrajině. Minulý týden v rozhovoru se sloupkařem Fox News Seanem Hannitym řekl, že v nejhorším scénáři se dohodne s Ruskem, že „něco zabere“.

Podle většiny průzkumů je Trump lídrem v republikánských primárkách v roce 2024 a DeSantis je jeho jediným soupeřem se srovnatelnou podporou. Svou kandidaturu v primárkách zatím oficiálně podali Trump, Ramaswamy a bývalá americká velvyslankyně při OSN v Trumpově administrativě Nikki Haleyová.

Zdroj: tvp.info, Fox News

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.