Konflikt s Islámským státem: Londýn hostí koaliční jednání

Konflikt s Islámským státem: Londýn hostí koaliční jednání
22 / 01 / 2015, 13:30

22.1.2015 / Ministři zahraničí z 22 zemí se sejdou v Londýně, aby společně řešili, jak koordinovat své úsilí v boji proti džihádistické organizaci Islámský stát (IS).

Islámský stát ovládá rozsáhlá území Sýrie a Iráku a koalice vedená Spojenými státy americkými proto od srpna provádí letecké údery.

Ministr zahraničí Velké Británie Philip Hammond však trvá na tom, že je potřeba udělat mnohem více.Uvedl, že Británie chce najít způsob, jak zastavit nábor dalších rekrutů do IS a odříznout jejich finanční prostředky. Chce se také podílet na zajištění větší vojenské pomoci pro ty, kdo bojují s IS na zemi a zajistit další humanitární pomoc obětem.

Diplomatický korespondent BBC James Robbins se domnívá, že nedávné útoky islamistických teroristů ve Francii zapříčinily ještě větší politický tlak na vlády, aby ukázaly hmatatelné výsledky.

Před odjezdem z Washingtonu na čtvrteční debatu s ministrem Hammondem, americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že násilničtí extrémisté doufali, že podobné útoky koalici rozdělí a oslabí. „Ve skutečnosti měl jejich útok opačný efekt," zdůraznil. "Spojili nás s o to větším odhodláním dokončit naši práci."

Vysoký úředník ministerstva zahraničí USA řekl, že konference v Londýně se zaměří na zahraniční bojovníky bojujících po boku Islámského státu a že bude vytvořena odborná pracovní skupina, která bude sdílet informace s cílem zastavit jejich cestování.

Evropská policejní agentura Europol odhaduje, že až 5000 občanů Evropské unie odcestovalo do Sýrie a Iráku bojovat. Tisíce jiných cestovali z arabských a muslimských států. ("Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci".)

Ministr Hammond uvedl, že za posledních pět měsíců strategie koalice pozastavila postup Islámského státu napříč Irákem. "Zapojení koalice a začátek leteckých úderů proti Islámskému státu jejich pozice zastavil a v některých případech se podařilo dosáhnout toho, že se otočili zpátky," řekl BBC.

Představitel amerického ministerstva zahraničí řekl, že vzdušná vojenská akce měla "odříznout schopnost Islámského státu velet a řídit, shromažďovat se a manévrovat". "Díky tomu ztratili sílu, která byla schopna provádět vojensky poměrně rozsáhlé útočné operace, na sílu, která je nyní zakopána v obranných operacích".

Ale ministr Hammond zároveň varoval, že „je před spojenci velký úkol." "Budujeme irácké bezpečnostní síly ve stavu chaosu, nedostatečného školení a vedení. Proto je třeba útočit proti silám Islámského státu na zemi. Bude to trvat měsíce, než budou irácké síly připraveny zahájit významné bojové operace."

Irácký premiér Haider al-Abadi řekl před odletem do Londýna, že mezinárodní společenství musí udělat mnohem více k vycvičení a vybavení pozemních sil. "Jsme v tom téměř sami," řekl agentuře Associated Press. "Diskutuje se o mnohém, ale jen velmi málo pozornosti se věnuje pozemním operacím."

V Sýrii se USA a jejich západní spojenci spoléhají na "umírněné" rebely, že začnou bojovat s IS a nebudou ochotni spolupracovat s prezidentem Bašár al-Asadem, kterého chtějí zbavit moci. Rebelové obdrželi školení a vybavení z USA, ale dosud se nepodařilo vytlačit džihádisty z jejich pevností na severu a východě země (přečtěte si článek "Islámský stát mohou porazit pouze vlastní lidé, obyvatelé států, které se islamisté snaží ovládnout").

Země, které se účastní konference spolu s USA a Velké Británii, jsou Austrálie, Bahrajn, Belgie, Kanada, Dánsko, Egypt, Francie, Německo, Irák, Itálie, Jordánsko, Kuvajt, Nizozemsko, Norsko, Katar, Saúdská Arábie, Španělsko, Turecko a Spojené arabské emiráty.

Zdroj: BBC

Psali jsme také:

Evropa bojuje na třech frontách

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Islámský stát - bezpečnostní hrozba číslo jedna

Západ prohrává válku s islámským státem

Noční můra zpravodajských služeb - terorista jako osamělý vlk

Povraždění 2000 Nigerijců islámisty z Boko Haram nikoho v Evropě nezajímá? Odpověď je "NE"

Britská matka verbuje na sociálních sítích nevěsty pro islámisty

Tajné služby i policie selhaly. Al-Káida vyhrožuje dalšími teroristickými útoky.

Islámský stát – nejbohatší teroristická skupina na světě. Likvidace západní civilizace?

Vzkaz islámského státu Západu: přejděte k islámu nebo vás všechny povraždíme!

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát

Tagy článku