foto: Quick Space / Flickr/Palestinský Arab na demonstraci
Vzájemné útoky obou stran plní světová média a rozdmýchávají vášně, Česko zatím zůstává mimo otevřené projevy nenávisti.
Židé i Palestinci nežijí pouze v Izraeli, Palestinských územích a Gaze, ale přibližně polovina z obou těchto národů se usadila v diaspoře. Asi sedm milionů Židů žije v Izraeli a o něco více, asi osm milionů, ve Spojených státech amerických. Početné menšiny Židů čítající několik set tisíc lze nalézt ve Francii (asi 500-600 tis.), Velké Británii (350 tis.), Argentině (300 tis.), Rusku (400 tis.) a Německu (150 tis.). Nejvíce Palestinců mimo Gazu, kde je 2,2 milionů lidí, a Palestinská území s přibližně 3,2 miliony obyvatel, žije na Arabském poloostrově v Jordánsku (3,2 miliony), Sýrii (560 tis.) nebo Saudské Arábii (400 tis.). Velké skupiny Palestinců nalezneme i v Chile (asi 500 tis.), USA (255 tis.) a Německu (100 tis.). V samotném Izraeli poté Palestinci představují přibližně 25% všech obyvatel země. Jak je proto patrné, větší část Židů i Palestinců žije mimo Izrael, Palestinská území a Gazu.
V souvislosti s konfliktem mezi Hamásem a Izraelem se proto tyto skupiny Židů a Palestinců žijící v diaspoře staly terčem řady útoků. Hamás totiž opakovaně minulý i tento týden vyzval Palestince a Araby po celém světě k nepokojům a útokům proti Židům. Různé organizace zaměřující se na monitorování antisemitismu ve světě hlásí nárůst otevřených projevů nenávisti vůči Židům. Především se jedná o incidenty v Evropě, Spojených státech amerických a Austrálii.
Ve středu 18.října ve 3:45 ráno zaútočili neznámí maskovaní muži na židovské komunitní centrum Kahal Adass Jisroel v centru Berlína. Součástí budovy, na kterou útočníci vrhli dva Molotovovy koktejly, je i školka, náboženská škola pro děti a komunitní centrum. Mluvčí komunity útok přímo spojil s výhružkami Hamásu a uvedl, že lidé navštěvující synagogu nebo bydlící v okolí nyní bojí o své životy. Německý kancléř Olaf Scholz útok na komunitu Kahal Adass Jisroel odsoudil a řekl, že Němci nedovolí další podobné útoky na židovské instituce.
V minulém týdnu byly v Berlíně nahlášeny desítky incidentů, kdy byly namalovány Davidovy hvězdy, šesticípé židovské symboly, na vchodové dveře různých domů a bytů. Davidovy hvězdy se objevily po propalestinských demonstracích ve čtvrtek 12.října. Berlínská policie potvrdila, že v některých z těchto domů či bytů bydlí lidé židovského původu a dveře tak byly tímto způsobem označeny záměrně. Od začátku konfliktu mezi Izraelem a Hamásem zaznamenala německá policie zásadní nárůst antisemitských incidentů. Podle agentury Reuters německá ministryně vnitra Nancy Faeser na tiskové konferenci v pátek 20.října uvedla, že doporučuje vyhostit veškeré podporovatele Hamásu ze země kvůli bezpečnostní hrozbě, kterou tyto osoby pro stát představují.
Na propalestinském protestu v blízkosti známé Opery v Sydney v pondělí 9.října lidé skandovali “gas the Jews”, tedy “zplynovat Židy”. Tento slogan měl vyjádřit, že jediné, co pomůže ukončit válku mezi Gazou a Izraelem, je genocida Židů, která byla započata, a podle protestujících nedokončena nacisty. Chris Minns, premiér Nového Jižního Walesu, situaci na protestu odsoudil a ubezpečil židovskou komunitu, že může pokračovat v běžném životě. O den později, v úterý 10. října, však na protestu v Melbourne skandující vyzývali k “honu na Židy”. Všechny tyto projevy nenávisti a vyzývání ke genocidě prošetřuje policie.
Vlna nenávisti se v Austrálii vzedmula i proti muslimům, avšak ne ze strany židovských komunit, ale většinového australského obyvatelstva. Podle informací britského deníku The Guardian se vlna islamofobie a antisemitismu v Austrálii zvýšila až na čtyřnásobek. Cílem slovních útoků přes telefon a sociální sítě se však stávají i děti, které jsou za publikování fotek dětských obětí z Gazy obviňovány z podporování terorismu.
Vyhrožování a slovní útoky však mohou mít i mnohem tragičtější konsekvence. Jednasedmdesátiletý Joseph Czuba napadl nožem 14. října palestinskou imigrantku a její šestileté dítě. Joseph Czuba, který rodině pronajímal byt v Chicagu, uvedl, že na ženu a dítě zaútočil, protože byli muslimové. Žena napadení přežila, avšak šestiletý chlapec Wadea Al-Fayoume, který utrpěl 26 bodných ran, svým zraněním podlehl. Americký prezident Joe Biden celý incident odsoudil a uvedl, že Američané musí jednotně odmítnout jakékoliv projevy islamofobie.
Podle zpráv Federace Židovských obcí vzrostl antisemitismus v České republice mezi roky 2021 a 2022 o 100%, avšak jen výjimečně se jednalo o násilné projevy. Najít čísla týkající se míry islamofobie v České republice je již poněkud složitější, ale někteří čeští muslimové si opakovaně stěžují na slovní útoky především na sociálních sítích.
V České republice, při srovnání s výše uvedenými příklady ze zahraničí, nebyl od vypuknutí konfliktu zatím zaznamenán žádný významný útok na židovskou či arabskou menšinu. Když jsem se v létě letošního roku bavila s mým izraelským kamarádem, řekl mi, že mi závidí život v České republice. Když jsem se ho ptala proč, odpověděl mi, že jsou Češi šťastní a nenásilní lidé.
Můžeme pouze spekulovat o tom, zda je názor mého kamaráda pravdivý, avšak ze zahraničních příkladů je patrné, že v České republice panují bouřlivé diskuze o tom, na čí straně je pravda v konfliktu mezi Hamásem a Izraelem pouze v internetových diskuzích, fórech a debatách. V České republice minulý týden také proběhla výše zmíněná setkání na podporu Izraele i Palestiny, avšak obešla se bez narušení veřejného pořádku. Tato “jedinečnost” České republiky je tak velmi důležitá a je třeba ji více zdůraznit.
Vztahování kolektivní viny na specifickou etnickou nebo náboženskou skupinu nikdy nevede k vyřešení problému. Naopak jde vždy o bezpečnost všech občanů daného státu a když je tato narušena, znamená to, že jsme najednou všichni v nebezpečí. Když totiž nevěříme tomu, že nás policie a jiné ozbrojené složky dokáží ochránit, celý systém najednou přestává fungovat. Můžeme tak mít předsudky, klidně i opodstatněné, vůči druhým. Musíme si však pamatovat, že tyto názory se dají vždy řešit jinak než násilím. Je dobře, že Češi jsou si toho vědomi a podle toho také jednají.
Autorský komentář Ponte
Tagy