Kongres ODS jako šance pro Václava Klause mladšího. ,,Sestřelí" předsedu Fialu?

Kongres ODS jako šance pro Václava Klause mladšího. ,,Sestřelí&quote; předsedu Fialu?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Václav Klaus mladší
12 / 01 / 2018, 11:00

Na 28. kongresu ODS se bude hrát také o to, zda nakonec ODS vstoupí do vlády Andreje Babiše. O to stojí zejména Václav Klaus mladší.

Na nadcházejícím kongresu ODS, který se bude konat 13. - 14. 1. v Ostravě, budeme zřejmě svědky zajímavého střetu mezi Václavem Klausem mladším, který uspěl v parlamentních volbách a stal se poměrně výrazným poslancem, a stávajícím předsedou ODS Petrem Fialou.

psali jsme: Jak se Václav Klaus pomstil české justici

Klausovi mladšímu půjde zejména o to, ,,přitáhnout" blíže ODS k vládnutí s Andrejem Babišem, který by kromě preferované menšinové vlády o tuto vládní formaci stál. Již před volbami Klaus mladší prohlašoval, že by měla být ODS k němu vstřícnější a v případě, že by výrazněji uspěla v parlamentních volbách, měla by vyjednávat o možném vstupu ODS do Babišovy vlády. Stejně tak syn bývalého prezidenta vypouštěl ,,pokusné balónky" po volbách. Na všechny tyto vstřícné kroky však reagoval Fiala tím, že vyloučil společnou vládu, protože ODS nejvíce vadí existence EET a Babiš jakožto trestně stíhaný předsedy vlády. Fiala si tímto konzistentním stanoviskem, z něhož neuhnul, získal respekt a ,,zatlačil" alespoň načas Klause mladšího do pozadí. 

Nicméně na kongresu ODS může dojít ke konfrontaci obou politiků, kde není vyloučena kandidatura Klause mladšího na předsedu ODA. Pokud by uspěl, což je však malá šance, mohl by pak teoreticky otočit stranickým kormidlem směrem k Babišovi a vytvořit vládu, která by měla sice jen slabou většinu 103 poslanců, nicméně byla by to dvojkoalice. Babiš pak může v krajním případě, protože je v případě potřeby názorově ,,flexibilní", zmírnit EET tak, aby to pro ODS bylo přijatelné.

psali jsme: ,,Buldozer" Paroubek se hlásí o slovo. Může pomoci rozložené ČSSD?

Tento scénář je, jak už jsme zmínili, čistě teoretický. Fiala má vzhledem ke slušnému volebnímu výsledku a konsolidaci ODS silný mandát a není tedy pravděpodobné, že by kongres přinesl zásadní názorovou otočku. Nicméně nenaplněné mocenské ambice Klause mladšího, čímž se nikterak neliší od svého otce, se téměř jitě přihlásí o slovo, a Fiala tak může čelit nepříjemnému střetu.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace