Kontejner s pomocí pro uprchlíky byl plný zbraní a střeliva aneb jak vytvořit HOAX

Kontejner s pomocí pro uprchlíky byl plný zbraní a střeliva aneb jak vytvořit HOAX
Autor fotografie: YouTube/screenshot/jessuatwork|Popisek: Tak se šíří poplašná zpráva
10 / 09 / 2015, 14:45

Jak lze více či méně úspěšně manipulovat s informacemi a šířit poplašné zprávy. Vůbec nejde o uprchlíky, ale o "běžné" zachycení zásilky pašovaných zbraní, střeliva a cigaret.

Naše redakce byla před několika okamžiky upozorněna jedním ze čtenářů na následující video umístěné na YouTube uživatelem jessuatwork. Jedná se o jednoduše ověřitelný hoax - klamavou zprávu.

Pod videm je text "Kontejner s pomocí pro "uprchlíky" byl plný zbraní a střeliva":

Díky informaci o skutečném autorovi videa, serveru Creta Post, jsme na vyhledali tuto "zprávu", ale v úplně jiné, nicméně stejně zajímavé souvislosti a také jsme vyhledali příslušné původní video s pravdivým textem: "Tisíce zbraní a střel v podpalubí lodi HADDAD 1"

Podle deníku Creta Post řecké orgány zahájily 3. září trestní stíhání posádky nákladní lodě Haddad 1, která v jejím podpalubí ilegálně převážela  4 881 střelných zbraní a 491 950 nábojů. Celkem sedm námořníků z Egypta, Indie a Sýrie bylo za přísných bezpečnostních opatření postaveno před vyšetřujícího soudce a jsou stíháni za zločin pašování zbraní.  

Příslušníci řecké pobřežní stráže a celníci v přístavu Heraklion na severním pobřeží Kréty dokončili kontrolu nákladní lodi plující pod bolívijskou vlajkou. Při prohlídce bylo nalezeno také 5 tisíc kartónů se 49 miliony pašovaných cigaret. Loď byla řeckou pobřežní stráží zachycena na jih od Kréty týden předtím. 

Zatím je otázkou, kde byly zbraně a střelivo naloženy na loď. Podle odborníků se tak stalo pravděpodobně ve Famagustě na východě Kypru, které patří pod tureckou správu. Nákladní loď zde zastavila na pět dní při cestě z  Iskenderunu v Turecku. Existuje podezření, že džihádisté operující na okupovaném Kypru mohou být tímto způsobem vyzbrojováni. Zdroj: cretapost.gr

Poznámka redakce: doporučujeme čtenářům, aby se pokusili prověřovat informace, které následně sdílí na sociálních sítích. Nepravdivé informace mohou způsobit více škody než užitku, především v dnešní době, kdy existuje ve společnosti napjatá situce kolem uprchlické krize. 

 

 

 

 

 

Tagy článku