Kontrarozvědka bez šéfa je hazard s bezpečností českých občanů!

Kontrarozvědka bez šéfa je hazard s bezpečností českých občanů!
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Budova BIS
20 / 08 / 2021, 09:00

Od 16. srpna zastupuje Michal Koudelka v čele úřadu Bezpečnostní informační služby paradoxně sám sebe. Vláda ho před volbami odmítla oficiálně jmenovat ředitelem na další období a pověřila ho pouze dočasným řízením.

Ať prý o tom rozhodne budoucí kabinet. Taktický manévr premiéra Babiše, který si to nechce před volbami rozházet s prezidentem Zemanem, ohrožuje bezpečnost naší země. Opět to dokládá, jak se předseda vlády spoléhá na podporu Hradu před a především po volbách, kdy se bude hrát o to, kdo dostane šanci sestavit vládu.

Neschopnost vlády dostát svým povinnostem a rozhodnout se, jestli podrží Koudelku, či na jeho místo jmenuje někoho nového, se ukázala v celé nahotě. Výsledkem je dočasné řízení, což můžeme přeložit jako „díky za všechno, ale další pokračování Vám vzhledem k politické situaci nechceme potvrdit“. Tak si ceníme lidí, kteří zvyšují renomé České republiky v zahraničí. Nejasný postoj vlády odsuzují i bývalí zpravodajci a odborníci na bezpečnost.

Kontrarozvědka bez řádně jmenovaného ředitele je problém

Současná vláda nechává oficiální jmenování ředitele BIS na té budoucí. Do voleb zbývají necelé dva měsíce, ale už z minulých zkušeností víme, že sestavení nové vlády může trvat podstatně delší dobu. Kontrarozvědka bez řádně jmenovaného šéfa více jak půl roku může znamenat obrovský problém. S dočasným nebo provizorním ředitelem nepočítá zákon a některá rozhodnutí by mohla být napadená u soudu. Zákonodárci nepočítali s tím, že by tady byla někdy nějaká vláda, která by takovým způsobem hazardovala s bezpečnostní vlastních občanů.

Druhou věcí je důvěra u spojenců, ta může být touto delší nečinností ohrožena. S tím se pojí výměna informací nebo předávání špičkových technologií, které pomáhají odhalovat potenciální hrozby. Poškodí to zemi i celou službu. A to si nikdo nepřejeme.

Činnost kontrarozvědky je pravidelně kontrolována parlamentní komisí. Ta za celou dobu nezjistila žádné vážnější pochybení, které by se za současného ředitele událo. Členové této komise opakovaně děkovali Koudelkovi za to, jak BIS vede.

Opravdový profesionál na svém místě

Michal Koudelka je muž na svém místě. Minulý rok jsem napsal, proč měl být jmenován generálem už dávno, což vláda opakovaně navrhovala, ale Zeman stále statečně bojkotoval. Koudelku nemá rád a dlouhodobě tlačí na jeho odvolání. Nelíbí se mu, že tady „čučkaři“ rozbíjí sítě agentů z Ruska a Číny a dlouhodobě upozorňují na bezpečnostní rizika spojená s operováním agentů z těchto zemí na našem území.

BIS pod vedením Koudelky dosahuje vynikajících výsledků. Vzpomeňme na jejich práci například v kauzách ricin, Vrbětice nebo Dukovany. Perfektní práci odvedli zpravodajci s Koudelkou také v případě dvou odsouzených českých občanů, kteří skončili v tureckém vězení. Dostat je odtamtud vyžadovalo obrovské úsilí a diplomatické a profesní schopnosti na té nejvyšší úrovni. Měl jsem možnost se podílet na vyjednávání propuštění obou Čechů a musím uznat, že Michal Koudelka je velký profesionál. Ne nadarmo jeho schopnosti oceňují i v zahraničí.

Souhlasím s Pavlem Bělobrádkem, předsedou Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, že kontrarozvědka funguje skvěle, o čemž svědčí její postavení ve světě v rámci mezinárodní bezpečnostní komunity Západu.

S bezpečností občanů se nesmí politikařit

Zpravodajské služby, jako je Bezpečnostní informační služba, nesmí být nikdy předmětem politikaření. Jak jsem už dříve napsal, o činnosti tajných služeb toho víme v této zemi málo, což je dobře. Cílem tajných služeb prostě nemá být každý den informovat veřejnost o tom, co dělají. Jsou ale chvíle, kdy je nutné udělat výjimku. Proto bychom měli mít na paměti, že jsou tady bezpečnostní služby, které nás denně chrání, a žádný politik by neměl zneužívat svého postavení a hazardovat s bezpečností vlastních občanů.

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Autor: Tomáš Zdechovský (europoslanec za KDU-ČSL)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace