Kontrola vnějších hranic Schengenského prostoru selhává, míní poslanci Výboru pro bezpečnost

Kontrola vnějších hranic Schengenského prostoru selhává, míní poslanci Výboru pro bezpečnost
Autor fotografie: Mick Hoey, CC BY 2.0
07 / 10 / 2022, 16:00

Rakouský kancléř Karl Nehammer prohlásil v interview pro list Kronen Zeitung, že migrační politika EU selhala, protože chybí především silnější ochrana vnějších hranic jednotlivých členských států. Zeptali jsme se vybraných poslanců Výboru pro bezpečnost, jestli problematiku vidí stejně jako rakouský kancléř.

Rakouský kancléř Karl Nehammer má ohledně migrační politiky EU jasno. Podle něho došlo ke zhroucení migrační politiky EU. ,,Rakousko je v současné době masivně zatíženo nelegální migrací. Solidární příspěvek, který Evropě poskytujeme, je příliš vysoký. Azylová politika ztroskotala," uvedl pro list Kronen Zeitung Nehammer. Rakouský kancléř volá po přísnějších kontrolách na hranicích a jejich silnějším zabezečení proti nelegální migraci.

Oslovili jsme poslance Výboru pro bezpečnost, jestli se na danou problematiku dívají stejnou optikou jako Nehammer. Poslanec Pavel Kašník (ODS) s rakouským kancléřem souhlasí, jeho slova odpovídají realitě.

Podle Kašníka tak selhává ochrana vnější schengenské hranice. ,,Vyjádření rakouského kancléře Nehammera odpovídá bohužel realitě. V současné chvíli vidíme samostatné aktivity jednotlivých států na vlastních hranicích. To je však pouze řešení dílčí, které nastoupilo z důvodu selhání řešení celoevropského. Fatálně selhává ochrana vnější schengenské hranice, jednotlivými státy nejsou v plné míře naplňovány readmisní dohody," uvedl pro SM Kašník. V této souvislosti také poslanec míní, že Evropská agentura Frontex není v současné době efektivní.

Milan Brázdil (ANO) se domnívá, že fakt, že selhání migrační politiky EU je již staršího data. ,,Migrační politika EU selhala již v prvopočátku migrační krize," reagoval stručně na dotaz SM poslanec.

Z pohledu Michala Zuny (TOP 09) jsou členské státy EU pod tlakem migrantů, a to především z Blízkého východu, což je zřetelné také na česko-slovenské hranici. ,,Vnitřní státy EU jsou aktuálně pod velkým tlakem migrantů, zejména z Blízkého východu. To můžeme vidět i na naší hranici se Slovenskem, kde probíhá mimořádná kontrola této hranice. S ohledem na výsledky vysokého zachycení migrantů je zřejmé, že tyto kontroly budou probíhat i nadále," uvedl pro SM poslanec. I on se ztotožňuje s názorem rakouského kancléře Nehammera, že selhává kontrola vnější hranice Schengenského prostoru.  

Šimon Heller (KDU-ČSL) podporuje jednoznačně nutnost posílit ochranu vnější hranice EU. ,,Politici rádi svalují neúspěchy na ostatní a úspěchy si přisvojují. Za migrační politiku EU jsou odpovědné všechny členské státy. Nicméně nutnost posílit ochranu vnější hranice EU respektive Schengenského prostoru jednoznačně podporuji," odpověděl na náš dotaz poslanec.

Martin Exner (STAN) si nemyslí, že by migrační politika EU selhala, nicméně se podle něho změnily podmínky a je třeba modifikovat společnou evropskou migrační politiku. ,,Neřekl bych, že politika EU selhala. Ta v určité situaci fungovala. Nyní ale vzhledem k tomu, že se změnily podmínky, je potřeba reagovat a přenastavit společnou evropskou migrační politiku. Je potřeba posílit ochranu vnějších hranic EU a zodpovědnost států na hranici EU za ní. Je potřeba vymáhat plnění readmisních smluv," uvedl poslanec.

Měla by se také posílit role Frontexu a je nutné rovněž jednat s Tureckem a Srbskem o tom, že je nepřijatelné, aby obě země podporovaly tranzit uprchlíků do zemí EU. Řešit musí členské země také v této souvislosti problematiku pašeráků. ,,Je důležité se soustředit na pašeráky lidí a vyslat signál, že dosavadní trasy nebudou snadno prostupné a že pašeráci budou voláni ke zodpovědnosti," napsal Exner.

Podle Radka Kotena (SPD) ochrana vnější hranice schengenského prostoru nefunguje a poslanec kvituje fakt, že se rakouský kancléř konečně ,,probudil" a tento problém pojmenoval. ,,Již dlouho upozorňujeme, že unijní migrační politika a ochrana vnější hranice Schengenu naprosto nefunguje. Neziskové organizace placené netransparentně ze zdrojů EU a USA páchají "dobro" v podobě vítací politiky z celého třetího světa směrem do EU. To, že se rakouský kancléř Karl Nehammer probudil a pojmenoval problém, je dobrá zpráva a konečně vystihuje tuto smutnou pravdu," míní bývalý předseda Výboru pro bezpečnost.

Koten uvedl, že je nutné chránit hranice ČR navzdory EU. ,,To platí i o ostatních státech, kde ještě zbyla trocha selského rozumu a implementace práva EU nevymyla mozky vládnoucích politiků," uzavřel poslanec.

Tagy článku