Konvoj americké armády na cvičení Saber Strike pojede z Německa přes ČR

Konvoj americké armády na cvičení Saber Strike pojede z Německa přes ČR
Autor fotografie: podplukovnice Jolana Fedorková, oddělení komunikace s veřejností|Popisek: Americký konvoj ve Vyškově vloni v březnu
19 / 05 / 2016, 12:00

Ve dnech 27. až 30. května 2016 se uskuteční na území České republiky přesun amerických vojáků v rámci cvičení Saber Strike v Pobaltí.

Vojáci z amerického konvoje příští týden v Česku stráví tři noci. Přenocují nejprve v Praze, poté přespí po dvě noci ve Vyškově a v Přáslavicích. Součástí jejich cesty přes Česko bude i společné cvičení s českými vojáky. V konvoji bude asi 500 vojáků a 225 kusů techniky.

„Tímto cvičením NATO reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí ve světě a prezentuje soudržnost a připravenost členských zemí ke kolektivní obraně. Také proto proběhne během přesunu společný výcvik českých a amerických vojáků,“ říká ministr obrany Martin Stropnický. 

Průjezd příslušníků 2. jízdního pluku je očekáván 27. května 2016 ze základny v německém Vilsecku po D5 a pražském okruhu D0 do kasáren 17. listopadu v Praze-Ruzyni, kde je plánováno přenocování. Dne 28. května 2016 vojáci odjedou po D1 do Vyškova a Přáslavic, kde budou ubytováni po další dvě noci. Ve zdejších prostorech se také bude konat společný výcvik s českými vojáky zaměřený na střeleckou přípravu, vojenské lezení a řízení vozidel. V pondělí 30. května bude kolona pokračovat po D1 a na hraničním přechodu Bohumín opustí Českou republiku.

„Přesun se týká cca 500 vojáků a 225 ks vojenské techniky. Vzhledem k počtu osob a vozidel a pro zachování bezpečnosti i plynulosti provozu na pozemních komunikacích bude kolona rozdělena do 9 částí,“ upřesňuje náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář.

Časový rozestup mezi jednotlivými částmi kolony bude 30 minut a na území České republiky kolonu doprovodí a zabezpečí příslušníci Vojenské policie v součinnosti s Policií ČR.  Při nácviku společného přesunu budou mezi Prahou a Vyškovem do sestavy americké jednotky začleněna i vozidla Iveco ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. 

V pátek 27. května v odpoledních hodinách pozdraví v areálu kasáren Praha-Ruzyně americké i české vojáky ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář. 

V neděli 29. května 2016 je plánována pro veřejnost od 14.00 do 17.00 hodin Den otevřených dveří se statickou ukázkou techniky v kasárnách ve Vyškově.

Loni přes Česko přejížděly dva podobné konvoje americké armády. Velkou pozornost vzbudil především první z nich. Nejprve zněly hlasy především jeho odpůrců, Američany ale nakonec po celé trase provázely tisíce příznivců a odpůrci byli v menšině.

Fotogalerie: Dragoon Ride v ruzyňských kasárnách

Zdroj: ČTK,  © Ministerstvo obrany, podplukovnice Jolana Fedorková, oddělení komunikace s veřejností

Tagy článku