Konvoj osvobození připomněl v Praze konec druhé světové války

Konvoj osvobození připomněl v Praze konec druhé světové války
Autor: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
27 / 04 / 2018, 12:15

Konvoj s více než dvěma desítkami historických vozidel americké armády dnes v Praze připomněl osvobození Československa na konci druhé světové války.

Příznivci vojenské historie projeli v autentických vozidlech a historických uniformách centrem Prahy. Před americkou ambasádou na Malé Straně je pozdravil americký velvyslanec Stephen King.


"Před 73 lety přišli do Evropy mladí američtí muži a ženy, aby bránili hodnoty, které máme jako spojenci společné. Šlo především o svobodu, demokracii a respekt k lidské důstojnosti. Nyní je naší společnou zodpovědností a povinností tyto hodnoty udržovat a chránit. Musíme bránit hodnoty, pro které tolik lidí bojovalo a zahynulo," řekl King účastníkům konvoje a lidem, kteří si před ambasádu přišli osvobození země připomenout.

"Za posledních sto let prošly českoamerické vztahy mnoha zkouškami připravenými různými režimy. Nicméně od sametové revoluce až dosud váš národ prokazoval a stále prokazuje trvalou podporu hodnot, které dnes ctíme," dodal King.

Organizátor konvoje Mirko Trubka připomněl, že jde již o 13., potažmo 14. ročník akce. "První byl nanečisto, bez velkého úřadování," vysvětlil Trubka. "Dnes jsme tu nejenom proto, abychom oslavili naše miláčky - vozidla, ale také proto, abychom uctili památku těch mladých kluků, kteří osvobodili západní část Československa až k Plzni," řekl divákům.

Konvoj osvobození je podle organizátorů nejen poctou všem vojákům americké armády, kteří se na osvobození podíleli, ale i "splněním přání" amerického generála George Pattona osvobodit Prahu. Patton ale před 73 lety dostal jiné rozkazy a americké jednotky se musely zastavit na demarkační linii u Rokycan.

Vozidla se dnes nejprve seřadila na malostranské náplavce u Kampy, poté se ozdobena americkými vlajkami vydala před americkou ambasádu. Tam je kromě zástupců ambasády vítala zhruba stovka lidí, kteří se na historická vozidla přišli podívat. Od ambasády vyrazila auta před 11:00 na Hradčanské náměstí a dále k Rudolfinu, kde si budou moci auta prohlédnout další lidé.

Oslavy osvobození části tehdejšího Československa americkou armádou budou tradičně pokračovat na začátku května v Plzni, kam se vypraví i účastníci dnešního konvoje.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

 
 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace