Konzole Sega Master System: ,,Kouzelná krabička" a nekonečné hodiny zábavy

Konzole Sega Master System: ,,Kouzelná krabička&quote; a nekonečné hodiny zábavy
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Sega Master System
22 / 05 / 2017, 16:00

Sega Master System byla jednou z prvních konzolí, která přišla do bývalého Československa před 25 lety.

Sega Master System působila v roce 1992 jako ,,zjevení". Do té doby byl v tehdejší ČSR dostupný z konzoolí jen Game Boy, a to byla pouze kapesní konzole. Master System byl plně připojitelný k televizoru a byla to konzole, jež byla zaměřená pouze na hry. Ve své době to nebyla levná záležitost, protože pořizovací cena se pohybovala kolem 4 000 Kčs. Můžeme ale říct, že kdo v tehdejší porevoluční době vlastnil Master System, tak mu bylo ,,nepokrytě" ostatními záviděno.

Na tuto konzoli pak bylo možné kupovat hry ve formě cartridge, které se zasouvaly přímo do konzoie. Her bylo nepřeberné množství, od akčních pecek až po hry na hrdiny. A nutno podotknout, že to byly velmi zábavné hry, které jste mohli obvykle hrát ve dvou hráčích na joypadu. Mnozí pamětníci včetně autora tohoto článku vzpomínají na probdělé noci s hrami, jako byly například Shinobi, Shadow Dancer, Wonder Boy, Rastan, Bubble Bobble či Sonic the Hedgehog. A to nepočítáme mnoho dalších her (Double Dragon), které byly emulovány z automatů.

Sega Master System

Legendární Sega Master System s periferními zařízeními

Stejně jako u Game Boye na Vás při koupi Master Systemu čekala jedna zabudovaná hra. Tím byly motorkářské závody Hang on. Tato hra měla na svou dobu ,,revoluční" grafiku a trhaly se v ní časové rekordy. Návod obsahoval i knížečku, do níž jste si mohli své rekordy v ujetí trati zaznamenat. Master System také obsahoval ,,tajnou" hru bludiště, kterou jste aktivovali při nastartování systému. Celkové pojetí Master Systemu však bylo ve své době revoluční, od grafiky až po zvuk. Navíc jste si k ,,základnímu" systému mohli přkoupit další periferní zařízení, jako byly například 3D brýle či Light Phaser - pistoli.

joypad

Dvoutlačítkový ovladač s miniaturním joystickem

V průběhu času však Master System začal zastarávat, když byl postupně vytlačován konzolí Mega Drive, Sega Saturn a posléze technologicky pokročilým Playstationem, který započal skutečnou revoluci v konzolovém hraní.

Technické parametry:

Procesor: Zilog Z80, 8 bitů při frekvenci 3.58 MHz
Koprocesor (Zvukový ovladač): Texas Instruments SN76489
Paměť: 8 KB, video RAM: 16 KB
Zobrazovaných barev: 32
Maximum zobrazených spritů: 64
Rozlišení: 256×192, 256×224 a 256×240
Zvuk: Yamaha YM2413, mono zvuk

 

psali jsme:

Revoluční kapesní konzole, tou byl kdysi Game Boy

 

Zdroj: wikipedia.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.