Kopací pytel, nebo rovnocenný partner? ČSSD si musí zvolit cestu

Kopací pytel, nebo rovnocenný partner? ČSSD si musí zvolit cestu
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Jan Hamáček a Jiří Zimola
29 / 06 / 2018, 09:00

Tak máme konečně novou vládu, což je jistě potěšující věc po nekonečných 8 měsících. V menšinové vládě ANO a ČSSD, kterou zřejmě i přes různé další požadavky KSČM nakonec podpoří, však zasednou značně nesourodí a mocensky nepoměřitelní členové.

ANO drtivě vyhrálo volby, přičemž ČSSD je naopak prohrálo na plné čáře. Přesto je u momentálně kormidla, což je kouzlo politiky, umění možného, ale také často i nemožného. Pro ČSSD to bude skutečná zkouška, jestli se zvedne ode dna, nebo naopak se do něj proboří ještě hlouběji v souvislosti s blížícími se senátními a komunálními volbami.

psali jsme: Tradiční strany se topí v krizi, nezvládly konfrontaci s populistickými hnutími. Mohou ještě oslovit voliče?

Když už ČSSD vstoupila do vlády, tak se musí především poučit z minulého období a oddělit se od praktické realizace sobotkovské politiky, která přivedla stranu do záhuby, a jež na voliče vůbec nezapůsobila. Poslední dva roky minlého volebního období vypadaly tak, že premiérem je Andrej Babiš a ne Bohuslav Sobotka. Iniciativu do konce funkčního období převzal Babiš a sociální demokracie mu spíše sekundovala.

Předseda Hamáček tak musí zmobilizovat především odborné a marketingové zázemí strany a být víc slyšet. Naučit se znovu prodávat své úspěchy ve vládě, což v minulém období sociální demokraté nedokázali. K tomu ale potřebuje bezesporu především silný personální substrát v podobě vynikajících rétorů, ,,tribunů lidu",  kterého v Hamáčkovi bohužel nevidím. Jedná se o průměrného řečníka, který nedokáže na rozdíl od Andreje Babiše vzbudit emoci. O dalších sociálních demokratech platí to samé. Éra silných lídrů s výjimkou právě Babiše již zřejmě pominula.

psali jsme: Pohřbí referendum ČSSD vládní projekt ANO a ČSSD?

ČSSD se nesmí nechat válcovat od hnutí ANO a chovat se čtyři roky jako juniorní partner ANO, který není v koalici vůbec slyšet. Je známo, že na Babiše platí jedině razance a síla, a tu musí především ve svých klíčových programových zásadách sociální demokraté ukázat a následně vše prodat voličům.

Není pochyb, že ANO je tím silnějším partnerem v koalici a svou dominanci se bude snažit vzhledem k výsledkům parlamentních voleb ukazovat denně. Sociální demokraté se tak nesmějí nechat vmanévrovat do role pasivního přívěsku Babišova ANO, protože pak by je čekala na podzim zasloužená katastrofa. Hamáček a spol. tak musí změnit ve straně v podstatě všechno. Pokud se to podaří, může ČSSD stoupat opět vzhůru.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace