Korejské sexuální otrokyně se konečně dočkají spravedlnosti

Korejské sexuální otrokyně se konečně dočkají spravedlnosti
Autor: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
28 / 12 / 2015, 10:00

Jižní Korea a Japonsko dosáhli v pondělí významného mezníku ve svých vztazích a vyřešili dlouhotrvající spor o korejských ženách, kteří byli vylákány nebo donuceny být sexuálními otrokyněmi japonských vojáků během druhé světové války.

Dohoda byla vyhlášena v Soulu po setkání ministrů zahraničních věcí obou zemí.

Pro Jižní Koreu je problematika takzvaných komfortních žen nebo žen útěchy jak se jim říká, jedním z nejvíce emocionální sporů vyplývajících z japonské koloniální nadvlády nad Koreou v letech 1910 až 1945. Japonsko se omluvilo za tuto praxi v roce 1993, kdy připustilo, že jeho císařská armáda rekrutovala ženy pro nevěstince, ale Jižní Korea trvá na tom, že Japonsko řádně neodčinilo svou válečnou minulost.

Japonsko mělo za to,, že záležitost byla vypořádána ve smlouvě z roku 1965, která normalizovala vztahy mezi oběma zeměmi, zatímco Soul tvrdí, že pod vedením premiéra Šinzó Abe Japonsko bagatelizovalo odpovědnost státu za nábor žen pro sexuální služby.

Z těchto tisíců žen je v Jižní Koreji naživu ještě 46 pamětnic hrůz 2. světové války v japonském podání.

"Japonská vláda nese odpovědnost za nábor žen útěchy za účasti své armády a vážně zranila čest a důstojnost mnoha žen," řekl ministr zahraničí Japonska, Fumio Kishida v pondělí během tiskové konference v Soulu.

Pan Kishida také řekl, že japonský premiér Šinzó Abe, "vyjádřil omluvu a lítost z celého svého srdce."

Podle této dohody japonská vláda poskytne 1 miliardu jenů, tedy asi 8 300 000 na nadaci kterou jihokorejská vláda zřídí na různé projekty aby byly rány těchto žen zahojeny. 

Dohoda byla oznámena poté, co se ministr Kishida setkal se svým jihokorejským protějškem, Yun Byung-se, v Soulu. Oba ministři uvedli, že doufají, že dohoda otevře "novou etapu"  bilaterálních vztahů napjatých kvůli historickým sporům vyplývajícím z doby koloniální nadvlády Japonska.

Podle odhadů japonská císařská armáda přinutila k prostituci až 200 000 asijských žen.

A proč k těmto brutalitám docházelo? Císařská japonská armáda tak chtěla údajně snížit počet znásilnění civilistek a šíření pohlavních nemocí mezi vojáky. Brutalita a nehumánní podmínky, které v těchto armádních nevěstincích panovaly, však neměly a nemají na světě obdoby.

„Dívky musely denně uspokojit zhruba deset mužů, o víkendu více. To před jejich kójemi stály řady vojáků s už staženými kalhotami. Muži nebrali ohledy na těhotné, nemocné ani menstruující ženy,“ říká jedna z přeživších žen útěchy.

Za hodinu voják zaplatil asi 2 až pět korejských wonů, tedy asi jednu korunu. Dívky nedostávaly zaplaceno, kromě prostituce byly využívány i na úklid a praní.

Zdroj: New York Times, Český rozhlas

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace