Koronavirus se šíří ze severní Itálie - Česká republika je podle ministerstva připravena

Koronavirus se šíří ze severní Itálie - Česká republika je podle ministerstva připravena
26 / 02 / 2020, 12:00

Místem, kudy se koronavirus dostává do Evropy, a kde je největší evropské ohnisko nákazy, které hrozí jejím rozšířením, je severní Itálie. Bezpečnostní rada státu občanům ČR doporučuje nejezdit do Lombardie a Benátska, a dokonce "aby zvážili vůbec, jestli chtějí za této situace cestovat do zahraničí." Do Česka se podle dosavadních výsledků vyšetření lidí s příznaky nemoc nedostala. Ale případy již ohlásilo Rakousko, Chorvatsko, Švýcarsko, tedy země sousedící s Itálií, a Španělsko, Francie a Německo. Britské děti vracející se ze zájezdu v Itálii byly poslány ze školy domů. Kvůli nízkým absolutním číslům situace může vypadat jako nerozumná hysterie. Ale přibližně 2-4% úmrtnost skutečně s "obyčejnou" chřipkou srovnatelná není.

Občané České republiky, kteří se vracejí z Itálie a pociťují příznaky nemoci označované také jako SARS-CoV-2 (mezi ty patří suchý kašel, dušnost, únava a horečka), by měli (telefonicky) kontaktovat lékaře. Virus se nejčastěji přenáší kapénkami, tedy především kašlem a kýcháním. V této souvislosti je tedy více než důležité dbát elementárních pravidel slušného vychování a osobní hygieny. Určitým problémem je inkubační doba, která je uváděna 14 a více dní (jsou popsány případy až 24 dní). Což je také důvodem dalšího šíření viru - zpřísněná opatření na letištích a dalších místech přišla nevyhnutelně pozdě. Čeští politici ubezpečují občany, že plány, postupy, zařízení a instituce jsou v pořádku a na případnou epidemii připravené.

Spolupracovnice Security magazínu byla před devíti dny v Milánu. Kromě měření teploty na letišti se s jinými opatřeními tou dobou nesetkala. Dnes leží s příznaky a snaží se jednat podle doporučených postupů: její praktik ji ovšem především řekl, ať mu nechodí do ordinace (což se dá pochopit), a odkázal ji na nemocnici, nemocnice na hygienu, a tam se jí dosud dovolat nepodařilo. S ohledem na dosud uváděnou inkubační dobu není pravděpodobné, že příznaky s koronavirem souvisejí, ale pokud ano, s ohledem na své další cesty hromadnými dopravními prostředky po několika zemích Evropy (než se příznaky projevily) se mohla velmi snadno stát přenašečem. Jako prakticky kdokoli, kdo se vyskytl v místech nákazy.

Jak ostatně již zaznělo na Radiožurnálu: "Maria Rita Gismodová, šéfka oddělení klinické mikrobiologie, virologie a biodiagnostiky při Milánské univerzitě, navíc Radiožurnál v neděli upozornila, že není vyloučeno, že se v ulicích pohybují tisíce a tisíce nakažených, kteří mají velmi málo příznaků, jsou bez diagnózy nebo první příznaky zamění za běžnou chřipku."

Nakažení již nejsou jen v Itálii. V Rakousku jde o mladý italský pár, který žije v Innsbrucku; jeden z páru pracoval v hotelu - ten byl preventivně uzavřen. Ve Švýcarsku jde o jeden případ: muže, který žije v Ticinu na hranici s Itálií, který se nakazil v Miláně údajně 15. února. Také nakažený Chorvat se vrátil z cesty do Itálie. Na tisíc hostů hotelu na Tenerife je izolováno ve svém hotelu, kde byl na virus pozitivně testován italský lékař a jeho žena. Další jednotlivé případy hlásí Španělsko, Francie a Německo - v každém z nich jde o osoby, které se vrátily z Itálie. V České republice je v současnosti asi dvacet osob v preventivní dvoutýdenní domácí karanténě - všichni se vrátili z Itálie. V nemocnici Na Bulovce je také jedenáct lidí, kteří přijeli z Íránu, který oficiálně přiznává asi stovku nakažených, ale číslo je patrně podhodnocené. Pozitivní test měl také Brazilec, který se vrátil do Brazílie ze severní Itálie.

Proti viru neexistuje vhodná vakcína a její vývoj není projektem na několik málo měsíců či dokonce týdnů. Celkem bylo dosud identifikováno na 80 tisíc nakažených na celém světě, z nich velká většina v Číně. Bezmála 3000 pacientů zemřelo. Nejen v Itálii nákaza ovlivňuje veřejně pořádané akce a mj. sportovní utkání. Dublinské utkání v rugby mezi Irskem a Itálií, které se mělo odehrát 7. března, bylo odloženo. Fotbalová utkání Serie A budou odehrána bez diváků. Do Lombardie mají v plánu také zamířit tři až čtyři autobusy českých napoleonských re-enactorů. U Marenga se na 12.-14. červen připravuje velká vzpomínková akce 220. výročí jedné z nejznámějších Napoleonových bitev. S širokou mezinárodní účastí.

Tagy článku