Koruna posílila k euru i dolaru, burzu táhly Erste Bank a VIG

Koruna posílila k euru i dolaru, burzu táhly Erste Bank a VIG
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
12 / 01 / 2018, 06:30

Koruna ve čtvrtek posílila k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala na 25,53 Kč/EUR a na 21,19 Kč/USD.

Proti středě si tak polepšila vůči evropské měně o čtyři haléře a vůči americké o 14 haléřů. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražskou burzu táhly hlavně rakouské finanční tituly Erste Bank a pojišťovna VIG.

V ranních hodinách domácí měnu podle analytika Roklenu Jana Berky lehce podpořil lepší než očekávaný výsledek maloobchodních tržeb. "A to i přesto, že tato data obvykle nechávají korunu poměrně v klidu," uvedl. Maloobchodní tržby bez aut v Česku loni v listopadu zrychlily meziroční růst na 7,8 procenta, meziměsíčně po očištění o sezonní vlivy vzrostly o 3,1 procenta.

V odpoledních hodinách pak koruna krátce oslabila až k 25,56 Kč/EUR. Podle Berky to byla reakce na zveřejnění zápisu z posledního zasedání Evropské centrální banky. "V tomto dokumentu zazněl poměrně jestřábí komentář ohledně komunikace ECB, u které bylo navrženo přehodnocení reflektující lepší výhled růstu evropské ekonomiky," podotkl. Reakce koruny byla pouze krátkodobá, vzápětí se vrátila zpět k o něco silnějším hodnotám.

Burzovní index PX posílil o 0,54 procenta na 1107,68 bodu. V červeném skončily tři tituly, mezi nimi i ČEZ a Komerční banka. Celkový objem obchodů dosáhl zhruba 930 milionů korun, což je zhruba o 350 milionů nad průměrem.

Nejúspěšnějším titulem dne byly cenné papíry VIG, které zdražily o 2,48 procenta na 723 korun. Erste Bank si pak polepšila o 1,24 procenta na 998 korun. Moneta Money Bank zhodnotila o 0,43 procenta na 82 korun. Z finančního sektoru se tak nedařilo pouze Komerční bance, která odepsala 0,11 procenta na 924 korun.

Nejvíce se dnes obchodovalo s akciemi elektrárenské společnosti ČEZ. Titul odevzdal 0,2 procenta na 504 korun. Firma dnes oznámila, že se dohodla s odboráři na letošním růstu smluvní mzdy o 2,2 procenta a tarifní mzdy zaměstnanců o šest procent.

Velký objem obchodů byl zaznamenán také na cenných papírech petrochemického holdingu Unipetrol, které ale nakonec stagnovaly na 376 korunách. Úspěšný den má za sebou operátor O2, když si polepšil o 1,09 procenta na 278 korun.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku