Korzár: Slovenská policie zadržela Itala, o kterém psal Kuciak

Korzár: Slovenská policie zadržela Itala, o kterém psal Kuciak
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: zatčení
01 / 03 / 2018, 11:30

Slovenská policie při raziích na východě země dnes zadržela italského podnikatele Antonina Vadalu, o kterém psal zavražděný novinář Ján Kuciak. Píše to list Korzár, podle kterého byli zadrženi také dva Vadalovi příbuzní. Policie to nepotvrdila, bližší informace slíbila poskytnout v průběhu dne. Evropská komise prověří, jak se na Slovensku nakládá s evropskými dotacemi a zda nejsou zneužívány, řekl komisař Oettinger.

Razie v objektech spojovaných s Vadalou kriminalisté zahájili ráno. Podle portálu Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, policie zasahovala v Trebišově a Michalovcích.

Kuciak ve svém nedokončeném materiálu napsal, že na východě Slovenska fungují ve vzájemné koordinaci zástupci čtyř rodin z prostředí italské Kalábrie, kde působí obávaná mafie 'Ndrangheta. Mezi nimi je i Vadalova rodina. Jejich hlavní podnikatelskou činností na Slovensku je podle novináře zemědělství.

Oettinger: EK prověří toky peněz na Slovensko

Evropská komise (EK) chce prověřit, jak se na Slovensku nakládá s evropskými dotacemi na zemědělství a zda nejsou zneužívány. V rozhovoru poskytnutém dnešnímu vydání německého listu Die Welt to řekl eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger. O svobodě médií na Slovensku chce na příštím plenárním zasedání ve Štrasburku debatovat také Evropský parlament (EP). Podle slovenských médií může Kuciakova vražda souviset s jeho prací na případu údajného zapojení italské mafie do zneužívání peněz z evropských soudů na východním Slovensku.

"Podíváme se teď na ten případ důkladně," řekl Oettinger listu Die Welt. Německý eurokomisař považuje za možné, že evropské zemědělské dotace na Slovensku byly zneužity "ke kriminálním účelům". "Za několik týdnů budeme mít jasno o finančních tocích a možném zneužití," dodal.

V rozhovoru s listem Die Welt Oettinger kritizoval také "přední politiky na Slovensku", kteří se podle něj uchýlili ke "všeobecnému plísnění médií". Zároveň ale zdůraznil, že má komise plnou důvěru ve slovenské úřady a jejich schopnost případ vraždy novináře a jeho snoubenky vyšetřit.

Případem vraždy slovenského novináře se hodlá zabývat rovněž Evropský parlament, který Kuciaka už na začátku středeční plenární schůze uctil minutou ticha. "Chceme, aby se případ zavražděného slovenského novináře dostal na pořad jednání Evropského parlamentu a abychom za dva týdny na plénu (ve Štrasburku) debatovali o svobodě médií na Slovensku," řekl listu Die Welt předseda zahraničního výboru EP David McAllister. Případ má podle něj celoevropský význam a debatou na plénu mu chtějí europoslanci "dodat pozornost, jakou si zaslouží".

Slovenské úřady člen německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) McAllister vyzval, aby "čin vyšetřily a lidi, kteří ho mají na svědomí, pohnaly k zodpovědnosti". Skutečnost, že v EU může být novinář zavražděn kvůli své práci označil europoslanec za šokující.

Už ve středu řekl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, že je nepřijatelné, aby bylo možné v této době v Evropě zabíjet novináře kvůli jejich práci. Zároveň upozornil, že nový nepřijatelný útok na svobodu médií přišel jen několik měsíců po tragické vraždě maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

-->