Košťál znovu na Energetickém regulačním úřadu

Košťál znovu na Energetickém regulačním úřadu
22 / 09 / 2019, 14:00

Bývalý předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), Vratislav Košťál, se vrací na ERÚ. Nová Rada připravila změny v rozkladových komisích. Kromě odvolání řady stávajících členů jmenovala nové členy, mezi nimi právě bývalého předsedu Košťála. Dalším novým členem je bývalý místopředseda ERÚ Antonín Panák. Ten působí v poradenské společnosti Ernst and Young, kde před svým jmenováním působil i současný předsedy Rady Stanislav Trávníček. ERÚ tak nyní ovládla stará parta, která byla u solárního boomu.

Vratislav Košťál byl členem Rady ERÚ od 1. srpna 2017 a v období od 1. srpna 2018 do 30. listopadu 2018 byl jejím předsedou. Na funkci rezignoval sám, nicméně se tak stalo poté, co jej k tomu vyzvala bývalá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Košťál prezentoval důvody své rezignace tak, že nebyl respektován třemi členy Rady, což mu mělo znemožňovat uskutečnění jeho vizí ohledně optimálních cen energií. Košťál nicméně rezignoval poté, co nebyl schopen v Poslanecké sněmovně obhájit rozpočet ERÚ pro rok 2019 a dostal od poslanců školení o tom, že musí podepisovat i materiály, u kterých na jednání Rady hlasoval proti.

Košťál v rámci svého působení na ERÚ proslul rovněž svéráznými kontakty s regulovanými subjekty. Košťál je měl zastrašovat, že jejich návrhy pro cenovou regulaci (tj. proces nastavování cen) nebudou brány v potaz. V zápětí ale ke stejným subjektům poslal zástupce spřátelené advokátní kanceláře s konkrétní nabídkou, za kolik Košťál změní názor celé Rady.

Nová Rada ERÚ složená zejména z bývalých podřízených bývalého místopředsedy ERÚ Blahoslava Němečka, současného partnera v Ernst and Young, tak dokončuje „odvitáskování“ úřadu a postupně vrací všechny za období vlády Aleny Vitáskové odejité pracovníky. Jde o ty stejné lidi, kteří byli u solárního boomu v roce 2010.

Ze společnosti Ernst and Young míří do rozkladové komise ERÚ i bývalý místopředseda Antonín Panák. ERÚ se tak postupně stává jakousi prodlouženou rukou této společnosti.

Rozkladová komise ERÚ je odborným poradním orgánem pro projednávání opravných prostředků proti správním rozhodnutím, které v prvním stupni vydal úřad. Řeší nejenom odvolání proti pokutám, které úřad uděluje za přestupky, ale i například odvolání proti žádostem o poskytnutí informací. Byť se Rada nemusí názorem rozkladové komise řídit, měla by komise být zárukou vysoké kvality rozhodovací praxe ERÚ. Je otázkou nakolik noví členové rozkladových komisí k tomuto přispějí. Například Košťál je pověstný svými poněkud svéráznými výklady práva, což měli možnost zažít členové Hospodářského výboru při výše zmíněném projednávání rozpočtu ERÚ pro rok 2019.

Autor: Veronika Petrová

Tagy článku