Košťál znovu na ERÚ?

Košťál znovu na ERÚ?
25 / 07 / 2018, 12:30

Premiér Andrej Babiš uvažuje o znovujmenování problematického radního Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vratislava Košťála. Košťál si údajně přes právníky úřadu vlády vyběhal premiérovu podporu na dalších 5 let. Jmenování Košťála by přitom pro českou energetiku nebylo dobrou zprávou, neboť Košťál byl zdrojem rozbrojů v Radě energetického regulátora.

Vratislav Košťál, který je ve funkci radního od srpna loňského roku, kdy se změnil způsob vedení regulačního úřadu, platí za člena Rady, který dlouhodobě nespolupracuje. Například se odmítá pod cokoliv podepisovat, i včetně usnesení Rady. Je znám také svými snahami navrhovat takové legislativní změny, které poškozují spotřebitele energií, ale jdou na ruku velkým energetickým firmám. O Košťálovi se mimo jiné ví, že vynáší interní informace, a to nejenom tisku, ale i energetickým společnostem, které ERÚ reguluje.

Psali jsme: Kdo nahradí Košťála v čele Energetického regulačního úřadu?

Security magazín se v minulosti dozvěděl od podnikatelů v energetice o zajímavých praktikách Košťála. Regulované subjekty, tj. ty společnosti, kterým ERÚ nastavuje úřední ceny, měly být uvedeným radním zastrašovány, že jejich návrhy pro cenovou regulaci (tj. proces nastavování cen) nebudou brány v potaz. V zápětí však měly být tyto firmy kontaktovány zástupci jisté advokátní konkrétní nabídkou, za jak nemalou částku bude uvedený názor Košťála změněn.

Košťál nastoupil do Rady vcelku rázně. Hned v prvních dnech navrhl organizační změny, které se nicméně v dlouhodobém horizontu ukázaly jako nesmyslné. Koncentrace všech právníků úřadu do jeho rukou tak byla posléze zrušena. Mezitím však na úřadě zavládl chaos, pracovníci byli uvrženi do nejistoty, když Košťálovo nové organizační schéma vneslo do té doby jasného systému řízení a kompetencí značný zmatek. Tímto Košťál jednoznačně přispěl k tomu, že rozjezd celé Rady byl velmi těžkopádný, až se začalo mluvit o tom, že změna vedení nebyla provedena šťastně.

Radní Košťál měl být v minulosti spojen s kauzou prověřování podezření, že bývalý ředitel státní přenosové soustavy ČEPS Vladimír Tošovský způsobil uvedené firmě škodu přes 34 milionů korun. Společnost ČEPS měla zaplatit za některá právní stanoviska a studie advokátní kanceláři Toman Devátý. Část z nich se ovšem podle auditů ve firmě nenašla a zbytek byl prý pro podnik nepoužitelný. Jedná se přitom o zakázky na právní služby z doby, kdy byl ve společnosti ČEPS hlavním právníkem právě Košťál. Uvedené zakázky byl tak měly mířit za ním.

Psali jsme: Alena Vitásková: Chci zpět do vedení ERÚ

Vratislav Košťál je právník, který byl do Rady ERÚ jmenován na funkční období jednoho roku dne 1. srpna 2017 (31. července 2018 mu vyprší mandát). O obnově jeho mandátu, anebo jmenování jiného kandidáta rozhoduje vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. Ministerstvo vypsalo v květnu výběrové řízení na obsazení této pozice. O jmenování nového radního vláda doposud nerozhodla.

Autor: JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace