Popisek: Jaroslav Kubera, Pavel Černý a Bohumil Straka
Tak to zde ještě nebylo! Nikdy se nestalo, že by v jediný den představitelé „velké ústavní trojky“: Senátu, Sněmovny i Vlády, přijali výzvu nějaké občanské platformy nebo spolku. A už vůbec výjimečné je, že se jedná o výzvu reprezentující téměř jeden milion občanů. Dali jsme jasně najevo, že občané si nepřejí plošný zákaz olova, protože ekologické náhražky „neodporující fyzikálním zákonům“ prostě neexistují. Jsme přesvědčeni, že snaha EU, resp. agentury ECHA o zákaz olova je „vyháněním malého čerta, kterého staletí známe, velkým ďáblem, jehož neznáme vůbec“.
A jak probíhal „velký čtvrtek“ 17. ledna 2019?
Jednoduše naprosto skvěle, na všech čtyřech místech v Senátu, Sněmovně, na Vládě, a dokonce i na Ministerstvu životního prostředí, se nám dostalo neuvěřitelně vřelého přijetí, a pochopení od těch nejvyšších.
Nejsme naivní, víme, že se blíží volby, a že stoupá ochota politiků „bavit se s občany“, přesto se jedná o velmi pozitivní signál, že nejvyšší orgány a ústavní činitelé zajímají obyčejné starosti lidí, a že vnímají plošný zákaz olověného střeliva a rybářských olůvek jako přehnaný.
Nejednali jsme však jen o olovu, vyjednávali jsme podporu i v dalších skutečnostech, které máme na srdci: nechceme omezování hospodářsky významných nepůvodních druhů, které nad námi visí již dva roky, nechceme implementaci paskvilní „odzbrojovací“ směrnice EU, a naopak chceme znova rozproudit tzv. ústavní právo na zbraň, které před rokem v Senátu nebylo ani přijato, ani zamítnuto, a zůstává dosud ve vzduchoprázdnu.
Kterak politici dostali „koule“
Všem ústavním činitelům jsme předali originální olověné střely z bitvy u Slavkova z roku 1805 jako hmotný důkaz, že se ani po dvou stoletích v zemi olovo „nerozpustilo“, zapouzdřilo se krustou, a neuvolnilo škodliviny do přírody. Tento náš nápad zaujal leckterá média, a slovenské zpravodajské servery pak dvojsmyslně psaly, že Český politici dostanú „gule”. Předem jsme akorát médiím zdůraznili, že se jedná o mírumilovný čistě praktický důkaz našich argumentů a v žádném případě není záměrem ani žádný symbolický podtext ani mediální zkratka „posílání náboje politikům
„Měl jsem doma 30 let olověné vodovodní trubky a cítím se zdravý“, řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera, a podpořil nás proti zákazu olověných střel
V 11:15 předseda Senátu Jaroslav Kubera osobně převzal protestní výzvu přímo z našich rukou. Při této příležitosti jsme navíc zmínili i naši „Petici proti odzbrojení“ www.ligalibe.cz/ke-stazeni/nova-petice, kterou již v minulém roce podepsali osobně premiér Andrej Babiš, předseda sněmovny Radek Vondráček i prezident Miloš Zeman. Tato rok stará petice v sobě už kromě jiného prozíravě až „vizionářsky“ zahrnovala právě i téma olova - „protestujeme proti zákazu používání osvědčeného a nenahraditelného olova ve střelách palných zbraní“.
Na Úřadu Vlády vládlo pochopení, takže Straka se cítil ve „Strakovce“ jako doma, a Černý předal výzvu Černému
V 13 hodin jsme předali další výtisk našeho protestního dopisu vládě na Úřadu Vlády ČR ve Strakově akademii, kde jsem se jako Straka cítil opravdu „jako doma“. Výzvu od prezidenta Ligy Libe, Mgr. pplk Pavla Černého převzal se svými spolupracovníky Dr. Štěpán Černý, ředitel Odboru koordinace evropských politik, který zde zastupuje premiéra Andreje Babiše, bohužel pobývajícího tou dobou na služební cestě v Asii a Singapuru. Dr. Černý nás ujistil, že premiér Babiš má zájem nás opět vidět ještě jednou, až se vrátí z cest.
Za dvacet let nepamatuji: na Ministerstvu životního prostředí se nám dostalo vřelého přijetí!
Popojeli jsme v Praze do Vršovic, a v 14:30 jsme byli přijati ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, který sjel osobně až do přízemí, aby nás přivítal. Za dvacet let neustálých nepříjemných tahanic s úředníky na MŽP jsem toho v našem boji za pro nás příznivou legislativu zažil tolik, jako nikdo jiný. Proto jsem se nestačil divit, jaké vyzrálé názory ministr říkal nám i do médií. Nejdůležitější je, že ministr nás ujistil, že mají jiné priority ochrany životního prostředí, že olovo sice škodlivé je, ale jako kompromis by měl stačit stávající zákaz používání olověných broků na mokřadech, a uznal, že náhražky olova mohou být ve výsledku pro životní prostředí ještě horší.
Předseda sněmovny navrhnul, že můžeme myslivost zařadit do programu českého předsednictví Visegrádské V4
V 15:30 jsme zamířili do Sněmovny, kde naši výzvu opět velmi přátelsky přijal předseda sněmovny Radek Vondráček, který našim argumentům dopřál sluchu téměř hodinu! Opět jsme mluvili nejen o olovu, ale seznámili jsme pana předsedu s návrhem nového zákona o zbraních, který s námi velmi seriózně konzultuje Ministerstvo vnitra. A nastínili jsme opět téma ústavního práva na zbraň, které by nás prakticky i symbolicky navždy uchránilo před odzbrojovacími snahami úředníků Evropské komise. Pan předseda také přišel se zajímavým návrhem, že bychom mohli mysliveckou agendu zařadit do programu budoucího českého předsednictví Visegrádské V4, což by bylo pro nás neuvěřitelně pozitivní.
Tímto doručování naší výzvy nekončí, aneb jedeme dál...
Dále výzvu doručíme prezidentovi ČR, Bezpečnostní radě státu Vlády ČR, Evropské komisi a Evropské agentuře pro chemické látky (ECHA), která je původcem pobouření občanů tím, že vloni ve své závěrečné zprávě doporučila plošně zakázat olověné střely i rybářská olůvka.
Opravdu politika do myslivosti nepatří?
Bylo by to hezké - neplést politiku do myslivosti - našeho krásného zájmu. Kdo však říká, že politika do myslivosti nepatří, tak se také musí smířit s tím, že za něj budou dělat politiku a zákony nepřátelé, a takový myslivec jednoho dne skončí beze zbraně, bez střeliva, bez lovu, bez ničeho, neboť vše už bude zakázáno nebo omezeno. A pak lze na toto nadávat leda tak sám sobě u piva, co to je za bordel a jak to, „že to někdo nezařídil“.
Uvědomme si, že myslivost je pod čím dál větším společenským i mediálním tlakem. Už několikrát se mi podařilo zachránit situaci ve prospěch myslivců a myslivosti.
Dovolte mi zmínit jen zlomek aktivit, kterým se ve svém volném čase a za svoje peníze dobrovolně věnuji ve prospěch celé myslivosti. I díky mně je česká myslivost vůbec poprvé v historii lidstva zapsána a uznána jako národní kulturní dědictví a sokolnictví je na seznamu UNESCO, uspořádal jsem také historicky první myslivecko-střeleckou demonstraci 15.3.2017 v Praze a „spoluzachránil“ jsem nám myslivcům před omezením či zákazem zbraně, abychom je mohli nadále vlastnit a používat za současných podmínek a mohli střílet kvalitním klasickým olověným střelivem. Bojoval jsem také proti zákazu mnohých nepůvodních druhů zvěře (např. muflon a kamzík), podařilo se mi sjednotit a posadit za jeden stůl v rámci spolupráce poprvé v historii hospodáře v krajině - myslivce, lesníky, rybáře, zahrádkáře, včelaře, školkaře, zemědělce a mnohé další.
Nevím, jak dlouho ještě vydržíme „hájit hrad“, proto budu kandidovat do Evropského parlamentu
Mnoho let tu „hájíme hrad“ proti nejrůznějším neustále dotírajícím nepřátelům myslivosti, ať už ekonomicky či ideologicky motivovaným. Stojí proti nám protivníci nejsilnějšího kalibru. Třeba zmíněná ECHA má stovky zaměstnanců, obrovské rozpočty, a léta na to, aby pak zplodili „studii“ se závěrečnou zprávou doporučující plošný zákaz olova ve střelivu a rybářských zátěžích. Přitom zpráva ECHA je neobjektivní, nekvalitní a v některých závěrech dokonce vyloženě nepravdivá. Podrobné naše protiargumenty se dočtete v naší výzvě, na které jsme pracovali a koordinovali řadu měsíců.
Již jsem se jednou snažil v roce 2014 získat mandát v Evropském parlamentu, abychom měli informace o chystaných nebezpečích „z první ruky“. V minulých volbách jsem získal celkem 5174 preferenčních hlasů, což bylo, i díky myslivcům 27. nejvyšší počet hlasů ze všech 849 kandidátů všech stran, ale na mandát to bohužel nestačilo. Možná v tu dobu všechna moje témata ve prospěch myslivosti, na kterých pracuji mnoho let, byla ještě příliš „vizionářská a nezralá“ - o zákazu olova se v roce 2014 teprve jen mluvilo, „odzbrojovací směrnice“ EU ještě ani nebyla na stole, nařízení EU proti nepůvodním druhům ještě nebylo schváleno.
I když jsem na všechna nebezpečí tehdy zavčas upozorňoval, mnoho lidí je nebralo vážně slovy „namaluj zase čerta na zeď“. Realita je bohužel taková, že dnes jsou tyto všechny nebezpečné právní normy, před kterými jsem před léty varoval, schváleny, a stojíme před zavedením, tzv. implementací, resp. některé směrnice EU už měly být dávno implementovány, ale my je z posledních sil brzdíme.
Vzhledem k tomu, že již dnes 70 % legislativy pochází z EU, proto jsem se po zralé úvaze rozhodl ještě jednou kandidovat ve dnech 24. a 25. května 2019 ve volbách do Evropského parlamentu, pravděpodobně jako nestraník, nikoliv za TOP 09 jako před pěti lety. Každopádně věřím, že s pomocí všech a trochou štěstí náš hrad uhájíme!
Autor: Dr. Ing. Bohumil STRAKA, člen zahraniční komise Českomoravské myslivecké jednoty ČMMJ