Král Miki Volek: Rok v německém kriminálu za knihy o vzpouře proti státu a jeho hořký konec v osamění v kaluži krve

Král Miki Volek: Rok v německém kriminálu za knihy o vzpouře proti státu a jeho hořký konec v osamění v kaluži krve
Popisek: Miki Volek
03 / 09 / 2018, 18:00

Zpěvák Miki Volek (†53), král českého rockenrolu, si odseděl v roce 1969 třináct měsíců v berlínském vězení za to, že v Západním Berlíně koupil zakázané knihy, které pak rozdal. Tehdy mu bylo 25 let.

„V Praze jsme se seznámili se šéfem jedné německé beatové kapely, který nás v roce 1968 pozval do Západního Berlína. Přespali jsme u známých ve Východním Berlíně a na propustku jeli do toho západního,“ vzpomíná Volkův kamarád Alois Valenta, který tehdy fotil koncerty skupiny Mickey and The Samuels, kde Volek zpíval.

psali jsme: Šílená feministka Oksana: Našli ji oběšenou na háku s nápisem na nahých ňadrech

Jejich známý byl nejen hudebník, ale majitel několika klubů v Západním Berlíně, po kterém se vozil ve svém otevřeném Mercedesu. Při jedné ze spanilých jízd narazila na knihkupectví Prager Anschläge, v něm pak na knihu o nedotažené revoluci Pražské jaro 1968.

Kniha obsahovala snímky plakátů vylepovaných na zdech během příjezdu vojsk Varšavské smlouvy do Prahy. Například karikaturu Brežněva a další. Volek si kromě toho koupil ještě knihu o Stalinovi, kterou sepsala pro západní trh diktátorova dcera Světlana. Každou z knih kupili po několika kusech.

Miki Volek na vrcholu slávy

Miki Volek na vrcholu slávy

 

Část knih chtěli dát své známé ve východním Berlíně, u nichž předtím přespali, ti ale ona nebyli doma. Nechali tedy taškou u sousedů. „Netušili jsme, že soused je členem té jejich komunistické partaje, který nahlásil německé státní bezpečnost,“ říká Valenta.

 Při návratu do Prahy 4. srpna 1969 byli Volek a Valenta zatčeni na českých hranicích německou policií poté, co jim v autě našli zakázané knihy. Nejdřív je odvezli v zamřížovaném policejním antonu do Drážďan, pak do Berlína.

psali jsme: František Ringo Čech: Seděl v Ruzyni za přípravu ozbrojeného převratu jako vedoucí člen podvratné skupiny Tataři. Jeho božstvem byla lidská lebka Erastus

„Ptali se nás na různé věci, jako kdo z našich známých házel bomby na ruské tanky, nebo zda jsem dělal fotky, které byly v zabavených knížkách,“ vzpomíná Valenta.

Po půlročním soudním procesu si každý z nich za „protistátní štvaní“ odseděl třináct měsíců v berlínském vězení ve čtvrti Rummelsburg. „Byl to malý kriminál s lehčími zločinci. Já pracoval v prádelně, Miki o ptro výš montoval šroubky do elektroměrů,“ říká Valenta.

Pustili je předčasně v roce 1970 za dobré chování, k němuž přičetli i to, že Volek, ač rokenrollový zpěvák, ve vězení nezpíval, ač o to byl spoluvězni žádán. Ve vězení si vydělali 70 marek, které utratili za alkohol cestou domů. Až k hranicím je doprovázelo policejní auto.

psali jsme: Herec Vladimír Kratina: Rok a půl za výtržnictví ve vězení v Ruzyni. Přestože je chlap jako hora, schytal to od policistů i spoluvězňů

Po návratu z německého vězení Volkova kariéra skomírala, až zhasla docela 14. 8. 1996 v jeho žižkovském bytě. Pravděpodobnou příčinou smrti bylo krvácení do jícnu jako následek dlouhodobého nadměrného požívání alkoholu.

Miki Volek byl považován za krále českého rokenrolu, byť jeho kariéru výrazně ovlivnil alkohol a prášky. Původně se domníval, že rokenrol vznikl v Západním Německu, neboť mu jeho první rokenrolové desky vozila teta z Lince. Roku 1963 odešel Miki Volek jako hvězda kapely Crazy Boys dobrovolně do psychiatrické léčebny, aby nemusel nastoupit na vojnu a Crazy Boys se rozpadli.

Na vrcholu slávy byl v polovině 60. let, svého času byl slavný jako Matuška či Gott. Pak zpíval se skupinou Olympic, kterou opustil po neshodách s lídrem kapely Petrem Jandou. Od roku 1968 zpíval v kapele Mickey & The Samuels.

Závislost na omamných látkách se postupně začala projevovat na zpěvákově zdravotním stavu. Počátkem 90. let kvůli dluhům prodal svůj klavír, obrazy, psací stroj a kytaru.

Alois Valenta dostal po roce 1989 od Němců odškodné za kriminál v přepočtu 70 tisíc korun, Miki Volek o odškodné nežádal.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.